Opozícia sa snaží spochybniť expertnú komisiu k výberu šéfa RTVS

NETKY.SK • 14 Jún 2022, 18:10 • 2 min
Opozícia sa snaží spochybniť expertnú komisiu k výberu šéfa RTVS

BRATISLAVA – Opozícia sa snaží šíriť dezinformácie o expertnej komisii, ktorú zriadili v súvislosti s výberom generálneho riaditeľa RTVS, a tým ju spochybniť. Tvrdí to šéf Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO).

slovakia

left justify in out

Reagoval tak na tvrdenia opozičných členov výboru o tom, že komisia sa kreovala tajne. Prekáža im tiež, že Čekovský je šéfom tejto komisie. Chcú ho z funkcie predsedu výboru odvolať. Vznik komisie podľa Čekovského podporili členovia výboru. „Pred niekoľkými týždňami sa na výbore pre kultúru a médiá našla absolútna zhoda na tom, že je potrebné, aby na verejnom vypočutí bola odborná komisia,“ povedal s tým, že na výbore odobrili, kto bude mať v komisii zastúpenie.

 

img

 

Šéf výboru ozrejmil, že následne oslovili inštitúcie, aby ponúkli osobnosti do komisie. „Potom bol výbor informovaný, ktoré osobnosti to sú, prebehla diskusia,“ vysvetlil s tým, že členovia komisie boli aj na pondelkovom (13. 6.) verejnom vypočutí kandidátov, vďaka čomu bolo vypočutie profesionálnejšie. Komisia počas utorka pripravila hodnotenie jednotlivých projektov a kandidátov. Má ísť o jednotný výstup pre výbor a poslancov, ktorí budú v pléne voliť šéfa RTVS. Stanovisko komisie má obsahovať slovné hodnotenie. „A zároveň možno aj odporúčanie, kto sa im javí ako najlepší,“ uviedol Čekovský.

 

img

 

Komisia bola podľa jeho slov zriadená v súlade s rokovacím poriadkom, pričom jej predsedom môže byť len poslanec, respektíve člen výboru. Čekovský navrhol seba za predsedu, čo nebolo podľa neho spochybnené a on v komisii nehlasuje. Stretnutia komisie nie sú podľa neho tajné a spisuje sa z nich zápisnica.

 

Opoziční členovia výboru Jana Vaľová, Dušan Jarjabek (obaja Smer-SD) a Tomáš Taraba (nezaradený) v utorok informovali, že chcú, aby Čekovský skončil vo funkcii šéfa výboru. Obrátia sa preto na predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) s otázkou, ako chce situáciu riešiť. Prekáža im, okrem iného, že Čekovský je šéfom expertnej komisie a mohol rozhodovať o zložení komisie. Tvrdili tiež, že kreovanie komisie bolo tajné. Opozícia podľa ich slov nevie, aké sú kompetencie komisie, ako sa vyberali jej členovia alebo ako bude zapojená do výberu riaditeľa RTVS. Označili to za netransparentný postup.

 

Možno vás zaujme: Facebook rázne zakročil. Ľubošovi Blahovi zrušil profil! Politik ihneď reagovaltwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies