Olympijský oheň začne svoju púť vo Fukušime, celým Japonskom by mal prejsť za 121 dní

NETKY.SK • 16 December 2020, 09:57 • 2 min
Olympijský oheň začne svoju púť vo Fukušime, celým Japonskom by mal prejsť za 121 dní

Štafetový beh s ohňom pred začiatkom budúcoročných olympijských hier v Tokiu už pozná dátum svojho štartu. Stane sa tak 25. marca 2021 v japonskej prefektúre Fukušima.

slovakia

left justify in out

Úvodné metre absolvujú vo futbalovom tréningovom centre J-Village, ktoré slúžilo ako ústredie krízového manažmentu počas jadrovej katastrofy v marci 2011. Pôjde o desaťročné pripomenutie smutných okamihov, keď silné zemetrasenie a následné prívalové vlny cunami zničili mnoho budov a spôsobili vážnu haváriu v tamojšej jadrovej elektrárni. O život vtedy prišlo 18 500 ľudí.

 

Súvisiacia článok: FUKUŠIMA: Čo stálo za jadrovou katastrofou, a ako to dnes v oblasti okolo elektrárne vyzerá?

 

Organizátori sú pripravení
Letné olympijské hry v Tokiu sa mali pôvodne konať v roku 2020, ale celosvetová pandémia koronavírusu si vyžiadala ich jednoročný odklad na leto 2021. Nový termín športového sviatku pod piatimi kruhmi v Tokiu je 23. 7. - 8. 8. 2021 a Japonci sľubujú, že napriek takmer istým reštrikčným opatreniam sa najlepší športovci sveta zídu v ich metropole. Následne v dňoch 24. 8. - 5. 9. 2021 sa v Tokiu uskutočnia paralympijské hry.

 

img

 

Trasa celej výpravy  
Pochodeň s olympijským ohňom povedie cez všetkých 47 prefektúr a 859 miest a obcí Japonska. Trvať by to malo 121 dní. Cieľovou stanicou štafety so symbolom hier starých Grékov bude 23. júla vynovený olympijský štadión v Tokiu. Detaily trasy zverejnia v polovici februára 2021. Beh s olympijským ohňom budú sprevádzať rôzne opatrenia, aby sa zamedzilo šíreniu koronavírusu. 

 

img

 

Už horí 
Olympijský oheň už tento rok v marci zapálili v kolíske olympiád Grécku a dokonca sa aj letecky prepravil do Japonska. A to na vojenskú základňu v provincii Mijagi. Neskôr však organizátori po oficiálnom presunutí OH na rok 2021 stopli aj štafetu s pochodňou.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies