Odvolací súd povolil čiastočné uplatnenie Trumpovho cestovného zákazu

NETKY.SK • 14 November 2017, 09:55 • 2 min
Odvolací súd povolil čiastočné uplatnenie Trumpovho cestovného zákazu

SAN FRANCISCO - Americký odvolací súd povolil v pondelok čiastočné uplatnenie najnovšieho dekrétu prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zakazuje občanom niektorých krajín vstup do USA.

slovakia

left justify in out

Najnovšia, už tretia verzia Trumpovho cestovného zákazu bola ohlásená 24. septembra a do platnosti mala vstúpiť nasledujúci mesiac. Tesne predtým však platnosť dekrétu pozastavil havajský súd s argumentom, že s určitou štátnou príslušnosťou nemožno spájať zvýšené bezpečnostné riziko pri vstupe do USA.

 

Na základe pondelkového súdneho verdiktu nebudú môcť cestovať do USA občania šiestich prevažne moslimských krajín, konkrétne Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska a Sýrie. Výnimku budú mať len tí, ktorí majú v Spojených štátoch príbuzných alebo majú väzby na americké spoločnosti a univerzity.

 

Trojčlenný súdny senát odvolacieho súdu v San Franciscu totiž v pondelok vyhovel Trumpovej administratíve, ktorá žiadala, aby sa cestovný zákaz mohol - prinajmenšom dočasne - začať uplatňovať. Do platnosti však bude môcť vstúpiť len jeho časť týkajúca sa občanov spomínaných šiestich krajín.

 

Platnosť nebudú môcť nadobudnúť rovnaké reštrikcie pre občanov Severnej Kórey a niektorých predstaviteľov venezuelskej vlády, ktoré sú tiež súčasťou prezidentovho nariadenia. Pondelkové rozhodnutie odvolacieho súdu sa totiž vzťahuje len na šesť moslimských krajín, ktorých sa týkala príslušná žaloba.

 

Americké ministerstvo spravodlivosti na verdikt reagovalo vyhlásením, že na jeho základe začne s čiastočným uplatňovaním zákazu. Skupiny obhajujúce práva utečencov okamžite podali voči Trumpovmu dekrétu novú žalobu. Je totiž podľa nich diskriminačný a protirečí americkej ústave.

 

Tretia verzia cestovného zákazu bola vydaná po tom, ako dva predchádzajúce prezidentské dekréty zablokovali federálne súdy.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies