Odsúdený siskár Beňa vystupuje ako svedok v kauze 200-tisícového úplatku

NETKY.SK • 9 Júl 2021, 11:54 • 2 min
Odsúdený siskár Beňa vystupuje ako svedok v kauze 200-tisícového úplatku

PEZINOK – Bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) v súčastnosti právoplatne odsúdený Boris Beňa bol dnes predvolaný na Špecializovaný trestný súd v Pezinku ako svedok v procese s bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Petrom Gašparovičom a expolicajtom Ladislavom Vičanom.

slovakia

left justify in out

Tí podľa prokuratúry spolu s Beňom žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku.

 

Za uvoľnenie majetku, štedrá odmena

Ten mal po zaplatení uvoľniť exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.

Beňa, ktorý bol odsúdený na podmienečný trest aj za tento skutok na súde povedal, že v roku 2018 ho požiadal Peter Gašparovič o vybavenie stretnutia s Makóom.

 

„Povedal, že predmetom stretnutia je skutočnosť, že jeho kamarát má známeho, ktorý je konateľom spoločnosti a má ekonomické problémy," povedal Beňa s tým, že konkrétne daná osoba potrebovala pomoc s odblokovaním majetku.

 

„Vyjadril sa (pozn. red. Gašparovič), že za pomoc je ochotný sa finančne odmeniť," povedal Beňa. Následne podľa vlastných slov zorganizoval stretnutie s Makóom a Gašparovičom.

 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZOVANÉ: Dušan Kováčik odmietol dohodu o vine a treste. Cíti sa nevinný!

 

V kauze figuruje aj Lučanský

Keďže sa bývalý SIS-kár nevedel vyjadriť o podrobnostiach problému, zorganizovali druhé stretnutie za prítomnosti konateľa spoločnosti Dušana Bočkaya, už bez prítomnosti Beňu.

 

Ten sa však následne od Gašparoviča dozvedel, že podnikateľ je ochotný zložiť 200 000 eur, ktoré by si organizátori „pomoci" pre neho rozdelili.

Neskôr podľa svedka oznámil Makóovi vtedajší policajný prezident Milan Lučanský, že na neho bolo podnikateľom podané trestné oznámenie za vydieranie. Ten chcel preto peniaze Bočkayovi vrátiť. Gašparovič bol však podľa neho proti.

 

„Povedal, že sa nič vracať nebude, že peniaze boli dobrovoľne zložené," uviedol Beňa. Doplnil, že druhého obžalovaného Ladislava Vičana nepozná a o jeho účasti na skutku sa dozvedel až počas vyšetrovania.

 

Mohlo by vás zaujímať: Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič a bývalý policajt Ladislav Vičan sa cítia nevinní

 

Beňa a Čech uzavreli dohodu o vine a treste
Gašparovič a Ladislav Vičan boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.

 

Po jeho smrti však stíhanie zastavili. Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili.

 

V prípade bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. bola zase podaná samostatná obžaloba.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies