Odstúpi Biden z volieb? Radil sa s rodinou, rozhodujúci vplyv má prvá dáma

NETKY.SK • 1 Júl 2024, 17:15 • 2 min
Odstúpi Biden z volieb? Radil sa s rodinou, rozhodujúci vplyv má prvá dáma

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden sa v nedeľu vo vidieckom sídle v Camp Davide v štáte Maryland stretol s veľkou časťou svojej rodiny. Blízki 81-ročnej hlavy štátu ho tam podľa médií podporili v pokračovaní v kampani po štvrtkovej veľmi nepresvedčivej účasti v debate s republikánskym konkurentom Donaldom Trumpom, napísali portály Politico alebo The New York Times.

slovakia

left justify in out

Bidenov tím predtým odmietol, že by rodinná schôdzka súvisela s predvolebnou kampaňou. Bola vraj naplánovaná už pred debatou. Podľa agentúry DPA sa rodina zišla, aby slávna fotografka Annie Leibovitzová urobila ich spoločnú fotografiu.

Biden sa v prvej televíznej debate so svojím 78-ročným rivalom opakovane zadrhával, hovoril potichu a niekoľkokrát nedokončil vetu, čo prehĺbilo obavy o jeho spôsobilosť v pokročilom veku vykonávať takto zodpovednú funkciu. Sedemdesiatosemročný Trump naproti tomu vystupoval sebaisto, hoci niekedy predkladal zavádzajúce tvrdenia, napísal The New York Times.

Rodina viní poradcov

O Bidenovom konci v kampani môže v tejto chvíli v podstate rozhodnúť len on sám. Podľa zdrojov NBC News blízkych Bidenovým má na prezidenta rozhodujúci vplyv len jedna osoba - jeho manželka Jill Bidenová. Diskusia o kandidatúre s deťmi a vnúčatami počas víkendu mala byť podľa rovnakého zdroja len neformálna.

Bidenova rodina zvaľuje vinu za nepodarenú debatu na Bidenových poradcov, píše portál Politico. Poradcovia prezidenta podľa jeho rodiny dostatočne nepripravili na prezentáciu plánov do budúcnosti a príliš sa sústredili na obhajobu doterajších krokov. Biden bol tiež pred debatou prepracovaný a málo odpočinutý.

Demokrati Bidena napriek slabému výkonu v debate oficiálne ďalej podporujú ako jediného kandidáta strany pre novembrové prezidentské voľby.

 

V prieskumoch sa prepadá

V nedeľňajších debatách mu jednoznačne vyjadrili podporu bývalá predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, líder parlamentných demokratov Hakeem Jeffries, kongresman Jim Clyburn a newyorská guvernérka Kathy Hochulová, píše The Guardian.

Prieskum verejnej mienky CBS News/YouGov ukázal, že dôvera Američanov v Bidenove schopnosti ďalej prudko klesá. Podľa sondáže si 72 percent opýtaných myslí, že Biden nemá dostatočné mentálne a kognitívne schopnosti na výkon funkcie. Na začiatku júna malo tento názor 65 percent opýtaných.

Trumpa v rovnakom prieskume síce opýtaní ocenia lepšie, jeho zdraviu a schopnostiam napriek tomu verí len polovica Američanov. Takmer polovica oslovených registrovaných demokratických voličov si myslí, že by Biden nemal za ich stranu kandidovať do Bieleho domu, uvádza CBS News.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: NBC News / Politico / The New York Times, Foto: NBC News / Getty Images / Justin Sullivan
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies