Odletela do Bruselu na dvojdňový jesenný summit EÚ

NETKY.SK • 28 Október 2010, 11:41 • 2 min
Odletela do Bruselu na dvojdňový jesenný summit EÚ

Odletela do Bruselu na dvojdňový jesenný summit EÚ

slovakia

left justify in out

Zmena rozpočtových pravidiel Európskej únie (EÚ), príprava na summit G20 o globálnej ekonomike a konferencia o zmene klímy v Cancúne, ako aj vzťahy so strategickými partnermi sú témy dvojdňového jesenného zasadnutia Európskej rady (ER) v Bruseli, na ktoré dnes odletela premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Do vlasti sa opäť vráti v piatok (29.10.) popoludní.
      Lídri EÚ by mali vo štvrtok a v piatok schváliť komplexný balík odporúčaní na základe záverečnej správy osobitnej skupiny (Task Force) zameranej na posilnenie hospodárskeho riadenia v únii. Neočakávaný minulotýždňový "pakt" medzi Francúzskom a Nemeckom v otázke sankcií voči rozpočtovo nezodpovedným krajinám znamená, že predmetom stretnutia lídrov krajín dvadsaťsedmičky bude aj prípadná zmena textu Lisabonskej zmluvy. Preto sa očakáva, že prvý deň summitu prinesie ostrú výmenu názorov a program by sa mohol pretiahnuť až do noci.
      "SR podporuje rozhodnutia, ktoré sú zakotvené v záverečnej správe, pretože podľa nášho názoru povedú k lepšej koordinácii hospodárskych politík členských štátov a hlavne k posilneniu Paktu stability a rastu," informovala Radičová minulý týždeň členov parlamentného výboru pre európske záležitosti. Z pohľadu Slovenska je podľa nej dôležitá aj dosiahnutá dohoda, že pri implementácii pravidiel sa bude zohľadňovať vplyv zavedenia druhého dôchodkového piliera na deficit verejných financií.
      Slovenská vláda podľa svojej predsedníčky pri doterajších rokovaniach zdieľala názor Európskej komisie (EK), aby sankcie za nedodržiavanie rozpočtových pravidiel boli plne automatické. K takejto dohode však na rokovaní ministrov financií EÚ minulý týždeň v Luxemburgu nakoniec nedošlo. Namiesto toho sa vytvoril mechanizmus stupňovitého prijímania sankcií vrátane časových limitov na nápravné opatrenia a SR túto kompromisnú dohodu podporuje.
      Lídri EÚ majú tento týždeň pripraviť aj pozíciu zoskupenia na dva nadchádzajúce globálne summity. Prvým z nich je summit skupiny G20, ktorý sa uskutoční 11. a 12. novembra v Soule a bude zameraný na zotavenie globálnej ekonomiky z finančnej a hospodárskej krízy. Zmenou klímy sa zase od 29. novembra do 10. decembra tohto roka bude zaoberať medzinárodná konferencia v Cancúne.
      Rada by mala na svojom dvojdňovom zasadnutí stanoviť aj hlavné politické posolstvá EÚ na summit so Spojenými štátmi, ktorý sa uskutoční 20. novembra tohto roka v Lisabone. Okrem toho sa vrcholní predstavitelia štátov budú pripravovať aj na summit EÚ-Ukrajina (22. novembra) a EÚ-Rusko (9. decembra).

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies