Odchod Británie z EÚ sa komplikuje: Parlament odhlasoval ďalšiu prekážku pre brexit bez dohody

NETKY.SK • 9 Január 2019, 06:56 • 2 min
Odchod Británie z EÚ sa komplikuje: Parlament odhlasoval ďalšiu prekážku pre brexit bez dohody

LONDÝN - Novú prekážku pre tzv. tvrdý brexit presadili v utorok v britskom parlamente poslanci, ktorí nesúhlasia s tým, aby Británia opustila EÚ bez dohody o budúcich vzťahoch s Úniou.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Výsledok hlasovania je vnímaný ako ďalšia porážka kabinetu britskej premiérky Theresy Mayovej.

 

img

Theresa Mayová

Zdroj: SITA

 

Daný dodatok rozpočtového zákona umožní parlamentu, aby vláde zakázal vyčleniť prostriedky na spustenie opatrení spojených s praktickou prípravou na vystúpenie Británie z EÚ bez dohody. V praxi to znamená to, že vláda konzervatívcov bude na opustenie EÚ bez dohody potrebovať súhlas parlamentu, inak budú obmedzené niektoré jej právomoci v daňových otázkach.

 

Návrh dodatku rozpočtového zákona, predloženého labouristickou poslankyňou Yvette Cooperovou, bol odhlasovaný v pomere hlasov 303 za a 296 proti. Okrem labouristov ho podporilo aj 20 "vzbúrencov" z radov konzervatívnych poslancov, a to vrátane bývalého ministra obrany Michaela Fallona a bývalej ministerky školstva Justine Greeningovej.

 

img

Zdroj: SITA

 

Hovorkyňa premiérky Mayovej na margo návrhu pred hlasovaním vyhlásila, že jeho schválenie si vláda neželá, avšak dodatok by bol pre prípravy brexitu bez dohody "nepríjemnosťou a nič viac".

 

Porážka v tomto hlasovaní však ukazuje, že proti brexitu bez dohody vzniká v britskom parlamente jednotný front, a zároveň je ďalším dôkazom nejednoty panujúcej vo vládnucej strane iba niekoľko dní pred kľúčovým hlasovaním o dohode upravujúcej budúce vzťahy Británie a EÚ.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies