Odborník:Obete šikany sa vyhýbajú oznámeniam, pretože sa boja agresora

NETKY.SK • 1 Október 2022, 11:48 • 2 min
Odborník:Obete šikany sa vyhýbajú oznámeniam, pretože sa boja agresora

BRATISLAVA - Vyšetrovanie podľa neho často nevedie k úspešnému koncu a je také dlhé, že to obeti nepomôže, agresora nezastaví a reálne sa tým nič nevyrieši.

slovakia

left justify in out

Obete šikanovania sa často vyhýbajú oznámeniam, pretože sa boja ďalšieho zastrašovania zo strany agresora. V súvislosti s problematikou šikany to pre TASR uviedol odborník na jej prevenciu Peter Lengyel. Vyšetrovanie podľa neho často nevedie k úspešnému koncu a je také dlhé, že to obeti nepomôže, agresora nezastaví a reálne sa tým nič nevyrieši. 

"Vezmime si, čo v procese vyšetrovania musí absolvovať traumatizovaná obeť - objasňovanie, opätovné prežívanie pri objasňovaní, konfrontácie, posmešky okolia, že sa nevie brániť, priznanie slabosti a podobne," priblížil. Obete tak podľa neho nie sú motivované riešiť šikanovanie na úrovni polície. 

Ako ďalej upozornil, šikanovanie útočí priamo na ich sebavedomie, sebaobraz a pocity viny. "Málo obetí má schopnosť prísť s tým, že sú šikanované," vysvetlil Lengyel. Podľa neho zároveň existujú obete, ktoré popierajú, že sú obeťami, napriek evidentne patologickému vzťahu s agresorom. "Skôr to prezradia spolužiaci, náhoda, sekundárne prejavy, prípadne rodičia, ktorým sa dieťa zdôverí," zhodnotil Lengyel
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viky Kriskova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies