Odborári chystajú protesty, vláda im na tripartite neustúpila

NETKY.SK • 22 September 2010, 07:09 • 2 min
Odborári chystajú protesty, vláda im na tripartite neustúpila

Odborári chystajú protesty, vláda im na tripartite neustúpila

slovakia

left justify in out

img

Odborári chystajú protestné akcie, ako presne budú vyzerať, určí Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov (KOZ) na stredajšom (22.9.) stretnutí. "Nálady vo zväzoch sú také, že je výrazný nesúhlas s týmto navrhovaným balíčkom. Predstavenstvo rozhodne, do akých akcií konfederácia pôjde, ale určite sa budú nejaké pripravovať," vyhlásil po rokovaní tripartity viceprezident KOZ Vladimír Mojš.
Na dnešnom stretnutí sociálnych partnerov sa totiž odborári s vládou nedohodli a kľúčový balíček na ozdravenie verejných financií pôjde na rokovanie ministrov nezmenený. Predstavitelia odborov s nevôľou prijali návrh na zvýšenie dani z pridanej hodnoty (DPH) o jeden percentuálny bod, a to z 19 % na 20 %. Nesúhlasili ani s rastom spotrebných daní na pivo, alkohol, s tabakom však problém nemali. "S týmito návrhmi sme vyjadrili nesúhlas. Dôvod je jediný, a to zaťaženie občanov najnižších príjmových skupín," konštatoval Mojš.
Ako dodal šéf Odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna, navrhované opatrenia neúmerne zaťažia bežných ľudí. "Nie je to rozdelené spravodlivo, viac je zaťažený občan ako kapitál či podnikateľské subjekty," vysvetlil svoj postoj s tým, že po schválení takto navrhovaných zmien dôjde k zníženie životnej úrovne občanov.
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko reakciu KOZ kritizoval. "Na súčasnú finančnú situáciu je potrebné reagovať. Mne sa zdá, že stanovisko odborárov je príliš jednostranné. Nechcú znášať žiadnu bolesť, bolesť znášame aj my, podnikatelia," podotkol.
Prerokúvali sa aj návrhy, s ktorými nesúhlasili zamestnávatelia. Ide napríklad o zrušenie odpočítateľnej položky pri treťom pilieri či zavedenie spotrebnej dane z piva. "My sme predložili ekonomickému balíčku protinávrh, aby sa zvýšila sadzba DPH o dva percentuálne body s tým, že tie kontroverzné body, s ktorými máme aj my problémy, by zostali v takom stave, ako sú," konkretizoval člen prezídia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) však tento návrh podľa jeho slov odmietol.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies