Od budúceho roka sa zjednoduší odklad platenia dane

NETKY.SK • 10 December 2016, 12:34 • 2 min
Od budúceho roka sa zjednoduší odklad platenia dane

BRATISLAVA - Novela daňového poriadku prináša od budúceho roka okrem iných zmien aj zjednodušené podmienky na povolenie odkladu platenia dane alebo zaplatenie dane či daňového nedoplatku v splátkach.

slovakia

left justify in out

"Na žiadosť podnikateľa môže správca dane povoliť odklad platenia dane alebo povoliť platenie dane v splátkach. Za odložené platenie dane alebo za platenie dane v splátkach zaplatí daňový subjekt nižšie úroky, ako sú úroky z omeškania v prípade oneskoreného zaplatenia dane," priblížila hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

 

Podľa doterajšej právnej úpravy bolo možné povoliť odklad platenia, zaplatenie dane alebo daňového nedoplatku v splátkach až po uplynutí jedného roka odo dňa, kedy mala byť daň alebo nedoplatok zaplatený. Ak daňový subjekt žiadal o povolenie odkladu alebo splátok na rôznych daňových nedoplatkoch, správca dane mohol povoliť odklad alebo splátky len vo veci jedného daňového nedoplatku za určité zdaňovacie obdobie.

 

"Podľa novej právnej úpravy bude možné povoliť splátky alebo odklad platenia dane za viaceré zdaňovacie obdobia alebo na viaceré daňové nedoplatky bez ohľadu na dobu, ktorá uplynula od posledného rozhodnutia o povolení odkladu alebo splátok. Správca dane vydáva na každú daň alebo daňový nedoplatok samostatné rozhodnutie," pokračovala Macíková.

 

Podľa novely sa bude postupovať pri rozhodnutiach o povolení odkladu alebo splátok, ktoré budú vydané od 1. januára budúceho roka, a to bez ohľadu na skutočnosť, kedy bola takáto žiadosť podaná. "Znamená to, že aj keď žiadosť bola podaná ešte do 31. 12. 2016, ale rozhoduje sa o nej po 1. 1. 2017, postup bude podľa novej právnej úpravy," doplnila hovorkyňa.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies