Novaja Gazeta pozastavuje svoju činnosť

NETKY.SK • 28 Marec 2022, 17:50 • 2 min
Novaja Gazeta pozastavuje svoju činnosť

MOSKVA – Ruský nezávislý denník Novaja Gazeta, ktorého šéfredaktor Dmitrij Muratov získal vlani Nobelovu cenu mieru, v pondelok oznámil, že pozastavuje svoju činnosť až dovtedy, kým sa neskončí ruská vojenská operácia na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

slovakia

left justify in out

„Pozastavujeme vydávanie denníka na (webovej) stránke, na sociálnych sieťach a v tlači, a to do konca špeciálnej operácie na území Ukrajiny,“ oznámila redakcia na svojej webovej stránke s tým, že dostala ďalšie upozornenie od Ruskej federálnej služby pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor).

 

 

Podľa Muratova pristúpil denník k tomuto kroku v snahe vyhnúť sa úplnému zatvoreniu. „Pre nás, a viem, že aj pre vás, to bolo hrozné a ťažké rozhodnutie. No musíme sa zachrániť jeden pre druhého,“ uviedol Muratov vo vyhlásení. Zamestnanci denníka Novaja Gazeta sa v pondelok dozvedeli, že dostali ďalšie upozornenie od Roskomnadzoru. Ide už o druhé varovanie za uplynulý týždeň. Minulý týždeň dostal denník varovanie za to, že v jednom z publikovaných textov neoznačil mimovládnu organizáciu ako „zahraničného agenta“, čo vyžaduje príslušná legislatíva.

 

img

 

Hovorkyňa denníka Nadežda Prusenkovová pre AFP uviedla, že denník ešte nemá k dispozícii kópiu nového upozornenia a že redakcia sa o ňom dozvedela z médií. Podľa ruských zákonov môže súd ukončiť činnosť mediálnej spoločnosti, ak jej v priebehu roka doručia dve varovania od ruského cenzúrneho úradu. „Ak nepozastavíme činnosť, budeme prostredníctvom súdu zbavený licencie,“ uviedla.

 

Denník Novaja Gazeta bol založený v roku 1993 a jeho spoluzakladateľom bol i bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov. Podľa agentúry AFP je Novaja Gazeta jediným dôležitým ruským denníkom, ktorý kritizuje ruského prezidenta Vladimira Putina. Novaja Gazeta sa pritom krátko po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu rozhodla z dôvodu cenzúry odstrániť zo svojej webovej stránky všetok materiál spojený s vojnou na Ukrajine. Spravila tak v reakcii na hrozbu trestného stíhania svojich novinárov i občanov, ktorých vyjadrenia by neboli v súlade s oficiálnym postojom ruskej vlády.

 

Možno vás zaujme: Abramovič pomáha nastoliť mier, Putinovi doručil list od Zelenskéhotwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies