Bývalého prezidenta poslali za mreže

NETKY.SK • 23 December 2021, 07:26 • 2 min
Bývalého prezidenta poslali za mreže

TUNIS - Tuniský súd vyniesol verdikt voči exprezidentovi Munsifovi Marzúkímu. Za útok na vonkajšiu bezpečnosť štátu ho v neprítomnosti odsúdil na štyri roky väzenia.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom tuniská štátna agentúra TAP, správu prebrala agentúra Reuters. „Bývalý prezident Munsif Marzúkí bol s okamžitou platnosťou odsúdený na štyri roky väzenia,“ uviedla TAP. Marzúkí mal podľa verdiktu súdu úmyselne udržiavať kontakty s agentmi cudzieho štátu s cieľom poškodiť diplomatickú reputáciu krajiny.

 

img

Munsif Marzúkí.

 

Tunisko vydalo zatykač na bývalého prezidenta začiatkom novembra. Stalo sa tak mesiac po tom, ako Marzúkí vyzval Francúzsko, aby ukončilo podporu súčasnej tuniskej administratívy. Reuters pripomína, že Marzúkí viackrát otvorene kritizoval súčasného prezidenta Kajsa Saída. Nepáčil sa mu spôsob, akým v krajine prevzal moc, a tvrdil, že Saíd zorganizoval štátny prevrat.

 

 

Kajs Saíd 25. júla odvolal z funkcie premiéra Hišáma Mašíšího a následne pozastavil činnosť parlamentu na 30 dní. Koncom augusta predĺžil pozastavenie činnosti parlamentu. Z funkcií od konca júla odvolali desiatky predstaviteľov štátnych úradov a niektorých prezidentových kritikov zatkli alebo umiestnili do domáceho väzenia. Tuniský prezident okrem toho podpísal viacero dekrétov, ktorými posilnil právomoci hlavy štáty na úkor vlády a parlamentu.

 

img

Kajs Saíd.

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies