Na Slovensku sa vlani spotrebovali lieky za vyše 2,2 mld. eur

NETKY.SK • 2 Júl 2024, 16:59 • 2 min
Na Slovensku sa vlani spotrebovali lieky za vyše 2,2 mld. eur

BRATISLAVA - Za lieky sa vlani celkovo zaplatilo viac ako 2,2 miliardy eur. Zdravotné poisťovne z toho uhradili vyše 1,6 miliardy eur a pacienti viac ako 556 miliónov eur.

slovakia

left justify in out

Na Slovensku sa v minulom roku spotrebovalo 161 miliónov balení liekov. Finančná úhrada za ne predstavovala viac ako 2,2 miliardy eur. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

"V roku 2023 bol zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách, kým pri spotrebe vyjadrenej počtom balení evidujeme pokles. Celková finančná úhrada medziročne stúpla o 6,6 percenta," priblížilo NCZI.

Za lieky sa vlani celkovo zaplatilo viac ako 2,2 miliardy eur. Zdravotné poisťovne z toho uhradili vyše 1,6 miliardy eur a pacienti viac ako 556 miliónov eur.

Najväčší podiel vydaných balení v minulom roku tvorili lieky plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia (58,3 percent) a voľnopredajné lieky (27,1 percent). Najčastejšie predpisovanými liekmi boli lieky na kardiovaskulárny systém. Spomedzi voľnopredajných pacienti kupovali najmä lieky na ochorenia respiračného systému.

Na Slovensku sa v minulom roku vydalo aj 4,5 milióna balení dietetických potravín. Úhrada zdravotných poisťovní predstavovala 39,1 milióna eur a občanov 6,3 milióna eur. Spotrebovalo sa tiež 221,8 milióna balení zdravotníckych pomôcok.

"Celková úhrada v sume 728,8 milióna eur predstavuje medziročný nárast o 16,1 percenta," dodalo NCZI.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií, Foto: Freepik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies