Nová cyklotrasa spojí dva národné parky! Prístupná by mala byť už o pár rokov

NETKY.SK • 17 Júl 2021, 11:09 • 2 min
Nová cyklotrasa spojí dva národné parky! Prístupná by mala byť už o pár rokov

POPRAD - Približne o tri roky by sa cyklisti mohli dostať zo Slovenského raja aj do Vysokých Tatier. Trasa povedie cez Poprad a obce Gánovce, Hozelec a Švábovce.

slovakia

left justify in out

Cykloprepojenie dvoch národných parkov avizoval Prešovský samosprávny kraj (PSK), ktorý už vyčlenil 60-tisíc eur na projektové dokumentácie jednotlivých úsekov. Spojí tak rovnako Prešovský a Košický kraj. Ako informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie PSK, predbežná hodnota zákazky zatiaľ nie je známa.

 

img


Prešovský kraj bude v tomto roku obstarávať projektové dokumentácie na spomínané úseky. "Na základe rokovaní so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a. s., je alternatíva využitia železničného tunelu, žiaľ, príliš komplikovaná a aktuálne sa pracuje s možnosťou pokračovať v smere na Spišský Štiavnik a obec Hrabušice, ktoré územne patria do Košického samosprávneho kraja a Prešovský kraj ich nemá v gescii," opísala Heilová.

Predbežnú hodnotu zákazky ukáže až projektová dokumentácia. "Po odsúhlasení predbežnej hodnoty zákazky sa spustí ostré verejné obstarávanie. Po vysúťažení dodávateľa na spracovanie projektových dokumentácií bude priestor pre dokumentáciu na územné rozhodnutie a stavebné povolenie," uviedla Heilová.

 

img

 

Na úrade podľa jej slov predpokladajú, že ich zhotovenie bude trvať minimálne tri mesiace. "Jednotlivé katastre obcí sa budú riešiť postupne tak, aby sa mohli spracovávať ohlásenia stavieb a prípadne stavebné povolenia. Po úspešnom zvládnutí a dosiahnutí stavebného povolenia budú môcť dotknuté obce požiadať o nenávratný finančný príspevok," dodala odborníčka z oddelenia komunikácie a propagácie PSK.

 

Predpokladá, že nová cyklotrasa by mohla byť sprístupnená verejnosti približne o tri roky.

 

Prepojenie susedných krajov 
Heilová zároveň potvrdila, že Prešovský kraj spolu s Košickým majú záujem o prepojenie, ide totiž o destinácie, ktoré sú turisticky veľmi vyhľadávané.

 

img

 

"Keďže cestovný ruch je čoraz viac aj o zážitkovej turistike, cykloturistika a cyklodoprava je dobrou príležitosťou na sprostredkovanie zážitkov a tiež cestou k získavaniu financií pre ďalší trvalo udržateľný rozvoj miest a obcí," vysvetlila.

 

Ako dodala, cieľovou skupinou sú okrem aktívnych športovcov - cykloturistov - všetky vekové skupiny vrátane rodín s deťmi.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies