Neznáme pľúcne ochorenie si vyžiadalo prvú obeť

NETKY.SK • 11 Január 2020, 10:52 • 2 min
Neznáme pľúcne ochorenie si vyžiadalo prvú obeť

PEKING - Epidémia neznámej formy zápalu pľúc v strednej Číne má prvú obeť. Vírus sa začal šíriť v meste Wu-chan minulý mesiac a nakazili sa ním desiatky ľudí, z ktorých sedem je naďalej v kritickom stave. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že nákazu mohol spôsobiť nový typ koronavírusu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Nakazila sa desiatka ľudí

Život 61-ročného muža si v Číne vyžiadalo zatiaľ neznáme pľúcne ochorenie, ktoré je podľa predbežných laboratórnych výsledkov spôsobované novým vírusom z toho istého rodu, ako aj ťažký akútny respiračný syndróm SARS. S odvolaním sa na sobotňajšie vyhlásenie zdravotníckej komisie v stredočínskom meste Wu-Chan o tom informovala agentúra AFP.

 

Ku dnešnému dňu bolo v meste Wu-Chan hospitalizovaných 41 ľudí nakazených novým vírusom, pričom jedna osoba ešte vo štvrtok ochoreniu podľahla, uviedla na svojich webových stránkach zdravotnícka komisia s tým, že sedem ďalších osôb zostáva vo vážnom stave, dve boli prepustené a zvyšok je stabilizovaný.

 

Epidémia sa pravdepodobne bude šíriť ďalej

Tento prípad vyvoláva podľa agentúry znepokojenie vzhľadom na podobnosť nového vírusu so SARS, ktorý si v rokoch 2002-2003 vyžiadal v pevninskej Číne životy 349 osôb, pričom ďalších 299 ľudí mu podľahlo v Hongkongu, ktorého ekonomiku táto epidémia vzhľadom na jeho závislosť od turizmu značne poškodila.

 

img

 

"Budeme sa mať na pozore. Predpokladáme totiž, že epidémia sa bude ďalej vyvíjať," uviedol v tejto súvislosti Wang-ťia Šeng, riaditeľ hongkonského rezortu zdravotníctva. Práve tento rezort nedávno informoval o tom, že nový vírus je z genetického hľadiska na 80 percent podobný SARS-u, ktorý sa vyskytuje u netopierov.

 

Ide o nvý typ koronavírusu?

Čínski vedci ešte minulý týždeň uviedli, že záhadné ochorenie dýchacích ciest je zrejme nový typ koronavírusu.

Koronavírusy (Coronaviridae) sa bežne vyskytujú u ľudí a niektoré z nich sú príčinou obyčajného prechladnutia, iné zase môžu viesť k vážnym dýchacím chorobám, akými sú napríklad ťažký akútny respiračný syndróm SARS, ktorému v roku 2002-2003 podľahlo 700 ľudí či blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS), ktorý v roku 2012 vypukol v Jordánsku a Saudskej Arábii a rozšíril sa do približne dvoch desiatok krajín. Zomrelo naň viac než 800 ľudí. Koronavírusy sa šíria kašľom, kýchaním alebo dotknutím sa infikovanej osoby, pričom nový koronavírus sa od tých, ktoré už boli identifikované, odlišuje.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies