Slovenskí astronómovia pomáhajú spresniť dráhu planétky, ktorá preletí blízko Zeme

NETKY.SK • 3 Marec 2021, 14:44 • 2 min
Slovenskí astronómovia pomáhajú spresniť dráhu planétky, ktorá preletí blízko Zeme

Zem bude v týchto míňať planétka Apophis. Tá je už viac ako 15 rokov stredobodom záujmu astronómov prakticky z celého sveta.

slovakia

left justify in out

Ešte prvé výpočty po objavení tejto planétky ukazovali, že je tu 2,7 percentné riziko, že sa v roku 2029 zrazí so Zemou. Neskôršie výskumy síce zrážku so Zemou vylúčili, no aj napriek tomu bude prelet mimoriadne blízky. Z pracoviska na Skalnatom plese planétku už niekoľko nocí pozorujú a skúmajú aj astronómovia zo Slovenskej akadémie vied.

 

Planétka Apophis bola pomenovaná podľa staroegyptského boha z temného podsvetia Apepa, ktorý sa pokúša pohltiť loď boha Slnka Ra a pripraviť tak ľudí o svetlo.

 

img

 

Objekt má povrch pokrytý najmä z kremičitanov, výrazne oválny tvar a odhadované rozmery 450 metrov v najdlhšej a 170 metrov v najkratšej osi. „Buď ide o veľmi pretiahnuté jedno teleso, alebo dve menšie spojené navzájom akýmsi krkom,” opísal porozovaný objekt Marek Husárik z Astronomického ústavu SAV a dodal: „Už z prvých nocí vidíme efekt rotácie tohto značne pretiahnutého elipsoidu, keď sa jeho jasnosť každou pozorovanou nocou kolísavo mení.“

 

Astronómovia zo Slovenskej akadémie vied chcú svojimi meraniami prispieť k spresňovaniu dráhy, ktorá sa mení nielen gravitačnými vplyvmi Zeme a Mesiaca, ale aj vplyvom tzv. tepelného Jarkovského efektu, keď dochádza k drobnej zmene trajektórie a merateľnej zmene rotácie telesa. 

 

img

 

V piatok 5. marca bude planétka Apophis od Zeme vzdialená 17 miliónov kilometrov. V termíne najtesnejšieho preletu, ktorý bol vypočítaný na 13. apríla 2029  sa bude nachádzať vo vzdialenosti len 31 200 kilometrov od povrchu Zeme. „Je to úžasne blízko, pretože v o málo väčšej vzdialenosti 36 000 kilometrov obiehajú Zem geostacionárne družice,” zdôraznil astronóm. 

 

Prelet budeme môcť dokonca vidieť na vlastné oči. Nebeský úkaz bude možné pozorovať v piatok približne pred polnocou, a to dokonca voľným okom!

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miloš Cíbik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies