Nemecko žiada Irak o povolenie vycestovania pre zadržiavané deti džihádistov

NETKY.SK • 23 November 2017, 06:53 • 2 min
Nemecko žiada Irak o povolenie vycestovania pre zadržiavané deti džihádistov

BERLÍN - Nemecké ministerstvo zahraničných vecí sa obrátilo na irackú stranu so žiadosťou, aby povolila vycestovanie detí nemeckých džihádistov z tzv. Islamského štátu zadržiavaných v tamojších väzenských zariadeniach a vypočúvacích centrách.

slovakia

left justify in out

Odpoveď z Bagdadu zatiaľ do Berlína nedorazila.

 

V Iraku je zadržiavaných najmenej šesť maloletých Nemcov spoločne s ich matkami zadržanými po páde bášt džihádistov.

Najmladšie z detí rodičia zavliekli do Iraku alebo sa dokonca narodili v oblastiach pod kontrolou Islamského štátu. Jedna z uväznených matiek je aj v súčasnosti vo vysokom štádiu tehotenstva.

 

Ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne poukázalo v žiadosti zaslanej do Iraku na fakt, že deti uväznené s matkami v severoirackom Arbíle sú vo veľkej cele s viac ako 60 ďalšími ženami rôznych národností a veľkým počtom iných detí. U rodinných príslušníkov v Nemecku by bolo o nich postarané lepšie, dodal rezort.

 

Pred rozhodnutím o návrate detí sa diskutovalo aj o bezpečnostnom aspekte operácie. Najvyšší predstaviteľ Spolkového úradu na ochranu ústavy Hans-Georg Maassen však varoval pred rizikom, ktoré by mohli predstavovať staršie deti džihádistov vracajúce sa do Nemecka indoktrinované.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies