Nemecko zatvorí recipročne štyri z piatich ruských konzulátov

NETKY.SK • 31.05 • Čítanie 2 min

BERLÍN - Nemecko výrazne zníži ruskú diplomatickú prítomnosť na svojom území. Urobí tak po tom, čo Moskva obmedzila počet osôb, ktoré môže Berlín zamestnávať na svojich veľvyslanectvách a inštitúciách v Rusku.

slovakia

left justify in out

Nemecko výrazne zníži ruskú diplomatickú prítomnosť na svojom území po tom, čo Moskva obmedzila počet osôb, ktoré môže Berlín zamestnávať na svojich veľvyslanectvách a inštitúciách v Rusku. Oznámilo to v stredu nemecké ministerstvo zahraničných vecí, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

 

"Rozhodli sme sa stiahnuť súhlas s prevádzkovaním štyrom z piatich ruských konzulátov, ktoré v Nemecku fungujú," uviedol hovorca nemeckého rezortu diplomacie Christofer Burger. Dodal, že cieľom tohto opatrenia je nastoliť "rovnosť" pri počte zamestnancov a štruktúr diplomatických misií medzi Nemeckom a Ruskom. Ruská vláda totiž nedávno oznámila, že v Rusku môže zostať 350 nemeckých vládnych predstaviteľov vrátane tých, ktorí pracujú v kultúrnych inštitúciách a školách. Podľa Burgera toto obmedzenia znamená, že Nemecko bude musieť do novembra zatvoriť svoje konzuláty v Jekaterinburgu, Novosibirsku a Kaliningrade. Následne ostane otvorené len nemecké veľvyslanectvo v Moskve a nemecký konzulát v Petrohrade, povedal hovorca.

 

img

archívna fotografia ruského veľvyslanectva v Berlíne

 

Rovnako aj Rusko bude môcť mať po novom roku v Nemecku otvorené len veľvyslanectvo v Berlíne a jeden konzulát. "Naše rozhodnutie je recipročné," uviedol Burger. V dôsledku tohto kroku tak podľa AP klesli vzťahy Ruska a Nemecka na najnižšiu úroveň od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022. Burger uviedol, že tento krok je poľutovaniahodný, no vojna podľa neho znamená, že viac neexistuje základ na početné bilaterálne aktivity medzi Nemeckom a Ruskom. "Je to však správanie ruskej strany, ktoré nás dostalo do tejto situácie," povedal. Dodal, že rozhodnutie Nemecka sústrediť svojich zostávajúcich zamestnancov v Rusku na veľvyslanectvo a v kľúčovom konzuláte pomôže zachovať diplomatickú prítomnosť Berlína v Rusku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nemček Marek

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona