NATO: Došlo k zvýšenej prítomnosti ruských strategických lietadiel nad Baltikom

NETKY.SK • 9 December 2014, 12:29 • 2 min
NATO: Došlo k zvýšenej prítomnosti ruských strategických lietadiel nad Baltikom

BRUSEL - Severoatlantická aliancia zaznamenala "významnú úroveň aktivity" ruských lietadiel nad Baltským morom počas uplynulého víkendu. Uviedla dnes hovorkyňa aliancie Oana Lungescu.

slovakia

left justify in out

Podľa jej slov v nedeľu popoludní portugalské stíhačky operujúce v rámci aliančnej monitorovacej misie nad Baltským morom zachytili štyri ruské strategické bombardéry TU-95 a dve bombardovacie lietadlá dlhého doletu TU-22M. 

 

"Zatiaľ čo väčšina zo zachytených lietadiel nad Baltským morom sú pre NATO rutinou, nedeľňajšie zaznamenanie šiestich ruských strategických lietadiel s dlhým doletom predstavuje významnú úroveň aktivity Ruska," spresnila hovorkyňa NATO. A dodala, že tieto lietadlá sa nachádzali v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Baltským morom, v blízkosti hraníc členských štátov NATO.

 

O čosi neskôr v ten istý deň aliancia v rovnakej oblasti zachytila ďalších päť ruských lietadiel typu TU-134 a dve dopravné lietadlá AN-72. 

 

"Ruská vojenská aktivita bola pozoruhodná počas posledných niekoľko mesiacov. Takáto aktivita môže byť destabilizačná a potenciálne nebezpečná, ak nie sú rešpektované medzinárodné normy," uviedla Lungescu. Podľa jej slov aliancia je stále "ostražitá" a bude aj naďalej prispôsobovať svoje štruktúry a schopnosti, aby zaistila, že členské krajiny NATO sú pripravené sa brániť pred akoukoľvek potenciálnou hrozbou pre kolektívnu bezpečnosť.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies