Národný bezpečnostný úrad varuje účastníkov ZOH v Pekingu: Toto nerobte!

NETKY.SK • 25 Január 2022, 21:18 • 2 min
Národný bezpečnostný úrad varuje účastníkov ZOH v Pekingu: Toto nerobte!

BRATISLAVA - Cieľom výstrahy má byť ochrana súkromia členov slovenskej reprezentácie aj do budúcnosti.

slovakia

left justify in out

Účastníci by si nemali brať na zimné olympijské hry v Pekingu osobnú elektroniku. NBÚ odporúča zaobstarať si dočasné elektronické zariadenie aj dočasné SIM karty. TASR o tom informoval hovorca úradu Peter Habara.

 

img

 

„Zo záverov slovenských tajných služieb dlhodobo vyplýva, že Čína využíva rôzne formy pôsobenia na krajiny Európskej únie, aby šírila svoj vplyv na všetkých úrovniach spoločenského života. Na to môžu slúžiť aj rôzne informácie, ktoré sa dajú použiť na kompromitáciu alebo vydieranie verejne činných osôb,“ vysvetlil úrad s tým, že mnohí športovci sú aktívni na sociálnych sieťach a na komunikáciu používajú rôzne komerčné aplikácie.

 

Prečítajte si tiež: Niekdajšieho súpera Attilu Végha dobodali pred barom v Brazílii

 

NBÚ odporúča nastaviť si na dočasných zariadeniach silné heslo, ktoré nebudú využívať na žiadnych iných zariadeniach. Radí tiež neprihlasovať sa do štandardne používaných aplikácií a služieb. „Ak niektorú službu musíte použiť, zapnite si dvojfaktorovú autentifikáciu,“ vysvetlil úrad.

 

Počas pobytu v Číne odporúča neinštalovať do zariadení žiadne aplikácie či softvér, ani pripájať sa na internet, kým to nie je nutné. „Pred odchodom si nainštalujte VPN klienta a používajte ho pri prístupe na internet,“ uviedol NBÚ.

 

img

 

Majitelia by nemali nabíjať zariadenia na verejných miestach a nechávať ich bez dozoru. Po návrate z Číny by si mali zmeniť heslo na každom konte alebo službe a dočasné zariadenie by nemali ďalej používať.

 

V prípade, že sa osoba rozhodne zobrať so sebou vlastné elektronické zariadenie, platia rovnaké odporúčania. Pred odchodom je potrebné zmeniť heslo do zariadenia na nové. „Nemalo by mať menej ako 12 znakov, najlepšie je použiť frázy – poskladať si heslo z niekoľkých náhodných, nesúvisiacich slov a znakov,“ radí úrad.

 

Možno vás zaujme: V čom pôjdu Slováci na olympijské hry v Pekingu? Predstavili oficiálnu kolekciu

 

Po návrate z Číny je lepšie zbaviť sa zariadenia alebo aspoň preinštalovať celý operačný systém. „Napriek všetkým opatreniam musíte počítať s tým, že vaše zariadenie bude natrvalo kompromitované a vaše súkromie výrazne ohrozené,“ upozornil NBÚ.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies