Nárast nezamestnanosti sa v auguste spomalil

NETKY.SK • 20 September 2023, 20:00 • 2 min
Nárast nezamestnanosti sa v auguste spomalil

Počet absolventov vysokých škôl, ktorých úrady práce evidovali ako nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie, klesol medzimesačne o 853 a ustálil sa na úrovni 4 255.

slovakia

left justify in out

PDU, hlavný ukazovateľ nezamestnanosti, dosiahol v auguste úroveň štyroch percent. V porovnaní s júlom stúpol o 0,02 percentuálneho bodu. V júli PDU vzrástol medzimesačne o 6 stotín percentuálneho bodu.

 

Počet nezamestnaných absolventov klesol

 

Počet absolventov vysokých škôl, ktorých úrady práce evidovali ako nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie, klesol medzimesačne o 853 a ustálil sa na úrovni 4 255.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku, v skratke PDU, je od januára tohto roka hlavný ukazovateľ nezamestnanosti, ktorý používa rezort práce, sociálnych vecí a rodiny. V auguste PDU dosiahol úroveň 4,00 percenta, medzimesačne vzrástol o 0,02 percentuálneho bodu.

 

V porovnaní s augustom 2022 klesol o 0,53 percentuálneho bodu. „Pozitívne vnímame predovšetkým vývoj medzi mladými ľuďmi do 29 rokov a osobami vo veku nad 50 rokov. V oboch kategóriách dosahujú počty nezamestnaných jedny z najnižších hodnôt za posledných desať rokov a v auguste v porovnaní s júlom opäť klesli,“ uviedol Juraj Káčer, štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

 


Pokračuje pokles počtu nezamestnaných absolventov vysokých škôl, ktorí sú na úradoch práce evidovaní ako uchádzači o zamestnanie. V máji a júni, po ukončení akademického roka, zaznamenali úrady tradičný nárast absolventov v evidencii.

 

Každomesačné klesanie

 

Kým v apríli bolo v evidencii 759 osôb, ktoré ukončili štúdium na vysokej škole v posledných dvoch rokoch, v máji ich bolo už 2 116 a v júni 5 500. Ich počet klesol v júli na 5 108 a minulý mesiac na úroveň 4 255. „Cyklus jarného nárastu a letného poklesu absolventov vysokých škôl v evidencií uchádzačov o zamestnanie pozorujeme každý rok. Okrem toho v uplynulých rokoch sledujeme ich postupný pokles.

 

Preto nie je prekvapením, že každý mesiac v tomto roku sme zaznamenali najnižší počet absolventov vysokých škôl v evidencii za posledných desať rokov v danom mesiaci. Prirodzene sa tak na veľmi nízkych hodnotách držia aj počty mladých ľudí do 29 rokov, ktorí nemajú zamestnanie. Je to veľmi sľubný základ perspektívnu budúcnosť,“ zhodnotil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.

 


Analytik Inštitútu pre sociálnu politiku Michal Tomajko upriamil pozornosť aj na ďalšie pozitívum. „Pozitívom je, že medziročne sme v auguste v každom kraji evidovali menší počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie a teda aj PDU. V septembri očakávame naďalej dynamickú situáciu a príchod absolventov stredných škôl na trh práce pravdepodobne povedie k miernemu nárastu nezamestnanosti,“ uzavrel Tomajko.

 Znižovanie rozdielov medzi regiónmi?

 


Hlavným ukazovateľom vývoja nezamestnanosti sa od januára 2023 stal Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku označovaný skratkou PDU. Nezamestnanosť je pomocou indikátora PDU vykazovaná na celoštátnej, krajskej a okresnej úrovni.

 

Zároveň bude zachovaná kontinuita vo vykazovaní súčasného ukazovateľa Miera evidovanej nezamestnanosti (MEN) na celoštátnej a krajskej úrovni.

 


Jedným z viacerých benefitov nového ukazovateľa je detailnejšie sledovanie nezamestnanosti. K dispozícii sú údaje na úrovni obcí, ktoré predtým neexistovali. To pomáha nastavovať nástroje na podporu zamestnanosti adresnejšie so zreteľom na znižovanie rozdielov medzi regiónmi.

 Rezort práce pravidelne zverejňoval hodnoty indikátora PDU aj v roku 2022. Jeho vývoj kopíroval vývoj predošlého primárneho ukazovateľa, ktorým bola miera evidovanej nezamestnanosti (MEN). Pri metodike výpočtu nového ukazovateľa nezamestnanosti sa rezort práce inšpiroval metodikou sledovania nezamestnanosti v susednej Českej republike.

 


Odborníci z Inštitútu pre sociálnu politiku hovoria o pozitívach indikátora PDU. Vďaka využívaniu výlučne administratívnych údajov umožňuje podľa nich PDU presné a včasné monitorovanie nezamestnanosti aj pre menšie geografické celky vrátane okresov, miest a obcí.

 

 

 

Prechod na ukazovateľ PDU okrem skvalitnenia monitorovania nezamestnanosti na okresnej úrovni pozitívne vplýva aj na dlhodobú kontinuitu v metodike sledovania nezamestnanosti, keďže PDU nie je ovplyvnený ani metodickými zmenami v harmonizovaných celoeurópskych výberových zisťovaniach.

 Štatistika nezamestnanosti – august 2023:

 PDU (Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku): štyri percentá (3,98 percenta v júli 2023; 4,53 percenta v auguste 2022).

MEN (Miera evidovanej nezamestnanosti): 5,23 percenta (5,22 percenta v júli 2023).

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku: 145 823 (145 368 osôb v júli 2023).

Celkový počet absolventov vysokých škôl v evidencii uchádzačov o zamestnanie: 4 255 (5 108 osôb v júli 2023).

Celkový počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie: 174 098 (174 225 v júli 2023; 183 667 osôb v auguste 2022).

Na trhu práce sa umiestnilo 10 033 uchádzačov o zamestnanie (9 738 v júli 2023).

 Počet voľných pracovných miest: 81 072 (80 416 v júli 2023). Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji - 29 798 miest, najmenej voľných miest bolo v Prešovskom kraji

2 472.

Počet voľných pracovných miest vhodných pre absolventov: 40 266.

Počet hromadných prepúšťaní nahlásených počas augusta 2023: 3 (296 ohrozených pracovných miest).twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
foto: Unsplash/Dylan Gillis
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies