Najznámejšiu fyzikálnu rovnicu na svete vydražili za viac ako 1 milión dolárov

NETKY.SK • 22 Máj 2021, 18:57 • 2 min
Najznámejšiu fyzikálnu rovnicu na svete vydražili za viac ako 1 milión dolárov

BOSTON - List fyzika Alberta Einsteina, v ktorom zapísal jeho slávnu rovnicu E = mc2, predali na aukcii za viac ako 1,2 milióna dolárov. Je to približne trojnásobne viac ako sa očakávalo, uviedla v piatok americká spoločnosť RR Auction.

slovakia

left justify in out

List z 26. októbra 1946 adresovaný poľsko-americkému fyzikovi Ludwikovi Silbersteinovi, ktorý bol známy kritik niektorých Einsteinových teórií, aukčná sieň predtým odhadla na zhruba 400-tisíc dolárov.

 

img


Archivári v Einstein Papers Project, za ktorým stoja California Institute of Technology a Hebrejská univerzita v Jeruzaleme, tvrdia, že existujú len tri ďalšie známe príklady slávnej rovnice zapísané Einsteinovou rukou.

 

Tento štvrtý príklad je jediný v súkromnej kolekcii a zverejnili ho nedávno, uviedla RR Auction. List, ktorý je napísaný v nemčine, bol súčasťou Silbersteinových osobných archívov, ktoré predali jeho potomkovia.

 

img


RR Auction identifikovala kupca listu ako anonymného zberateľa dokumentov.

Rovnica E = mc2 (energia sa rovná násobku hmoty a druhej mocniny rýchlosti svetla) je základnou myšlienkou modernej fyziky a dokazuje, že hmotnosť telesa je mierou obsahu jeho energie.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies