Najvyšší súd v Poľsku sa bude zaoberať odvolaním proti nevydaniu filmára Polanského

NETKY.SK • 5 December 2016, 18:30 • 2 min
Najvyšší súd v Poľsku sa bude zaoberať odvolaním proti nevydaniu filmára Polanského

VARŠAVA - Poľský najvyšší súd sa v utorok začne zaoberať odvolaním voči rozhodnutiu o nevydaní svetoznámeho filmára Romana Polanského do USA, ktorého v zámorí stíhajú kvôli deliktu sexuálneho charakteru spred takmer 40 rokov.

slovakia

left justify in out

Obvodný súd v Krakove zamietol vlani v októbri žiadosť Spojených štátov o Polanského vydanie. Podľa verdiktu súdu by takýto krok bol na základe poľských zákonov neprípustný. Prokuratúra nenašla nijaký dôvod na to, aby sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala.

 

V novembri však v Poľsku nastúpila nová vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá zaujala k prípadu Polanského iný postoj. Nový šéf rezortu spravodlivosti Zbigniew Ziobro, ktorý je zároveň aj generálnym prokurátorom, už krátko po svojom nástupe avizoval, že chce príslušné súdne rozhodnutie preskúmať.

 

Podľa Ziobrovho názoru Polanského chráni pred vydaním do USA jeho status celebrity. Verdikt krakovského súdu je podľa neho v rozpore s poľsko-americkou extradičnou dohodou, na základe ktorej by mal byť režisér vydaný na stíhanie do USA, kde na neho vydali zatykač a hrozí mu súdny proces.

 

V podobnom duchu sa nesie aj odvolanie námestníka generálneho prokurátora Roberta Hernanda, v ktorom sa hovorí o porušení poľských predpisov trestného stíhania, neopodstatnenom akceptovaní argumentov obhajoby či nevyužití možnosti dostatočného objasnenia skutkovej podstaty. S prerokúvaním tohto odvolania začne v utorok poľský najvyšší súd, informovala dnes spravodajská televízia TVN24.

Držiteľ Oscara s poľským a francúzskym občianstvom má obmedzené možnosti cestovania vzhľadom na zatykač Interpolu platný v 188 krajinách. Vydaniu sa však vyhýba tým, že cestuje len medzi Francúzskom, Poľskom a Švajčiarskom, kde žiadosť o jeho vydanie odmietli v roku 2010.

 

Medzičasom 83-ročný Polanski sa v roku 1977 v USA priznal k pohlavnému styku s 13-ročným dievčaťom počas fotografovania v Los Angeles. S americkou prokuratúrou uzavrel dohodu o vine a treste. Polanski však krátko pred vynesením verdiktu z USA ušiel v presvedčení, že sudca zrejme dohodu o vine a treste zruší a pošle ho za mreže na dlhé roky.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies