Najviac nominácií na Oscary získal film Všetko, všade, naraz

NETKY.SK • 25 Január 2023, 10:00 • 2 min
Najviac nominácií na Oscary získal film Všetko, všade, naraz

LOS ANGELES - Najviac nominácií 95. ročníka Oscarov, cien americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS), získal v utorok surreálny sci-fi film Všetko, všade, naraz režisérov Dana Kwana a Daniela Scheinerta. TASR túto informáciu prevzala od agentúr AP a AFP.

slovakia

left justify in out

Snímka Všetko, všade, naraz bola nominovaná dovedna v 11 kategóriách vrátane najlepšej réžie a najlepšieho filmu. Tento absurdný indie film zobrazuje čínsko-americkú imigrantskú rodinu, ktorá rieši daňové záležitosti, keď zrazu hlavná hrdinka zisťuje, že má stovky ďalších paralelných životov a dostáva sa do alternatívnych vesmírov.

 

img

 

Írska čierna komédia Duchovia Inisherinu a vojnový film Na západe nič nového skončili spoločne na druhom mieste s deviatimi nomináciami. Za nimi nasleduje s ôsmimi nomináciami životopisná hudobná snímka Elvis.

 

img

 

Čiastočne autobiografický film Fabelmanovci od režiséra Stevena Spielberga dosiahol sedem nominácií. Spielberg tak má na konte za svoju kariéru už 20 Oscarových nominácií vrátane ôsmich za najlepšieho režiséra. AFP si všíma, že v kategórii najlepšia réžia neboli nominované nijaké ženy, čo vyvolalo kritické reakcie na sociálnych sieťach. Po prvý raz boli v kategórii najlepší film nominované aj dve snímky, ktoré predstavujú pokračovanie predošlých častí: Top Gun: Maverick a Avatar: Cesta vody. V poradí 95. ročník udeľovania Oscarov sa uskutoční 12. marca v Hollywoode.

 

img

 

Agentúry AFP a AP prinášajú prehľad nominácií v hlavných kategóriách:

 

Najlepší film: Na západe nič nového Avatar: Cesta vody Duchovia Inisherinu Elvis Všetko, všade, naraz Fabelmanovci Tár Top Gun: Maverick Trojuholník smútku Women Talking

Najlepšia réžia: Martin McDonagh (Duchovia Inisherinu) Daniel Kwan a Daniel Scheinert (Všetko, všade, naraz) Steven Spielberg (Fabelmanovci) Todd Field (Tár) Ruben Östlund (Trojuholník smútku)

Najlepší herec v hlavnej úlohe: Austin Butler (Elvis) Colin Farrell (Duchovia Inisherinu) Brendan Fraser (Veľryba) Paul Mescal (Aftersun) Bill Nighy (Living)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Cate Blanchettová (Tár) Ana de Armasová (Blondínka) Andrea Riseboroughová (To Leslie) Michelle Williamsová (Fabelmanovci) Michelle Yeohová (Všetko, všade, naraz)

Najlepší cudzojazyčný film: Na západe nič nového (Nemecko) Argentína, 1985 (Argentína) Blízko (Belgicko) IÁ (Poľsko) The Quiet Girl (Írsko) twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies