Na ranči v Žiline usmrtili po nájdení mŕtveho muža vo výbehu šeliem dve zvieratá

NETKY.SK • 17 Máj 2023, 15:15 • 2 min
Na ranči v Žiline usmrtili po nájdení mŕtveho muža vo výbehu šeliem dve zvieratá

BRATISLAVA/ŽILINA - Po nájdení mŕtveho muža vo výbehu exotických šeliem na ranči v Žiline-Brodne usmrtili v utorok (16. 5.) dve zvieratá. Jedno zastrelila polícia a druhé uspal veterinárny lekár.

slovakia

left justify in out

Po rokovaní vlády o tom informoval minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Chov zvierat bol podľa neho schválený do roku 2019. "Potom majiteľ znovu požiadal o schválenie. Ale vzhľadom na to, že chovateľské podmienky nevyhovovali, dodnes táto prevádzka nie je schválená," uviedol Bíreš. Doplnil, že v objekte zostalo ďalších 16 tigrov a levov. "Rozhoduje sa o ďalšom postupe. Naozaj nemôže existovať takéto chovateľské prostredie. Buď dôjde k predaju zvierat do iných chovateľských zariadení doma a v zahraničí, ktoré spĺňajú podmienky, alebo budeme musieť riešiť niektoré zvieratá aj radikálne. Pretože pokiaľ sa takáto tragická situácia stane, väčšinou sa môže pud mäsožravca v rôznom období zopakovať," upozornil minister.

 

Povinnosti podľa neho zanedbal v prvom rade chovateľ, pretože je zodpovedný za chovateľské podmienky držania zvierat. "A následne Regionálna veterinárna a potravinová správa, ktorá to kontroluje," skonštatoval minister pôdohospodárstva s tým, že situáciu dá preveriť. Inšpektorát životného prostredia Žilina vykonával v zariadení kontroly na úseku ochrany exemplárov (CITES) v rokoch 2014, 2016, 2017, 2019 a 2020. "Naši inšpektori v preverovanom subjekte nezistili porušenia s predpismi CITES," povedal pre TASR hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Dávid Vido. Dodal, že žilinský inšpektorát zároveň uložil ranču v roku 2014 pokutu za nezákonné používanie názvu ZOO.

 

Na Slovensku je podľa SIŽP zakázaná držba a predaj veľkých mačkovitých šeliem. Výnimky platia iba pre špeciálne zariadenia ako zoo, rehabilitačné stanice či záchytné strediská, ktoré majú na chov povolenie. "Súkromní chovatelia veľkých mačkovitých šeliem ich môžu vďaka novele zákona už iba dochovať, nemôžu s nimi v rámci SR obchodovať a zároveň ich nemôžu poskytnúť ani na rozmnožovanie," priblížil Vido s tým, že cieľom opatrení je zamedziť obchodovaniu s týmito zvieratami. Polícia i zdravotní záchranári boli privolaní v utorok na ranč v Žiline po tom, ako sa muž - ošetrovateľ nevrátil z výbehu exotických šeliem. Záchranári našli na mieste časti ľudského tela. Presnú príčinu smrti určí podľa polície až pitva. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies