Na zmiernenie napätia medzi Ruskom a Estónskom, zorganizovali hudobníci koncert na hranici

NETKY.SK • 30 Apríl 2021, 20:46 • 2 min
Na zmiernenie napätia medzi Ruskom a Estónskom, zorganizovali hudobníci koncert na hranici

NARVA - Dvaja džezoví hudobníci uskutočnili v piatok neobvyklý koncert na estónsko-ruských hraniciach.

slovakia

left justify in out

Na hradoch ležiacich na opačných brehoch rieky, ktorá oddeľuje ich krajiny, predviedli svoje umenie estónsky gitarista Jaak Sooäär a ruský saxofonista Alexej Kruglov.

 

Hudbou proti napätiu
Hudobníci kombinovali rôzne rytmy v rámci Medzinárodného dňa jazzu. Chceli tak poukázať na svoje priateľstvo, a to aj napriek zhoršujúcim sa vzťahom medzi Ruskom a Estónskom.

 

img

 

Pre pandémiu koronavírusu sa navyše nemohli stretnúť osobne, a preto prišli s takýmto netradičným riešením. „Keďže hranica zostala zatvorená a na druhej strane hranice mám priateľov, s ktorými som si chcel zahrať, rozhodli sme sa to urobiť takto,“ uviedol Sooäär pred koncertom.

Pre prevažne rusky hovoriacich obyvateľov estónskeho pohraničného mesta Narva bol koncert príležitosťou na opätovné spojenie so zahraničnými susedmi, hoci iba prostredníctvom hudby.

 

Estónsko sa ocitlo na zozname nepriateľov
Len málo miest v Európe ilustruje napätie medzi Ruskom a Západom tak silno ako hrad Hermann v Narve zo 14. storočia a stredoveká pevnosť postavená cez rieku na konci 15. storočia v dnešnom ruskom meste Ivangorod.

 

img

Politické väzby medzi Estónskom a Ruskom sa tento týždeň opäť zhoršili, keď Moskva po vyhostení ruského veľvyslanca v Tallinne zaradilo Estónsko na zoznam „nepriateľských“ národov. Duo hudobníkov to však vôbec netrápilo.

 

"Vôbec o tom nerozmýšľam politicky. To je hudba. Bude to tak lepšie pre život na planéte. Poďme osláviť Medzinárodný deň jazzu,“ dodal Sooäär.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies