Na výstavu do RTVS? Uvidíte kostýmy zo známych slovenských filmov!

NETKY.SK • 14 Marec 2022, 16:00 • 2 min
Na výstavu do RTVS? Uvidíte kostýmy zo známych slovenských filmov!

Tretieho novembra 1956 sa uskutočnilo prvé vysielanie Televízneho štúdia Bratislava, odvtedy uplynulo 65 rokov. Pri príležitosti tohto významného výročia pripravila RTVS jedinečnú výstavu kostýmov vo svojich priestoroch v Mlynskej doline v Bratislave. Keďže kvôli nepriaznivej pandemickej situácii nebolo možné výstavu sprístupniť verejnosti skôr, k dispozícii bude po predchádzajúcej telefonickej alebo mailovej dohode počas celého roka 2022.

slovakia

left justify in out

Potrvá teda až do 31. decembra 2022, pričom si môžu prezrieť kostýmy z viacerých inscenácií. Najstaršími pútavými exponátmi výstavy sú kostýmy z diela Vivat, Beňovský! z roku 1975, pri ktorom bol kostýmovým výtvarníkom Milan Čorba. Nasledujú kostýmy z roku 1979 z inscenácie Sesternica Beta z rúk toho istého výtvarníka. Milan Čorba prispel aj kostýmami z inscenácií Ideálny manžel z roku 1985 a Útrapy z rozumu z roku 1991.

 

„Som rád, že aj takouto formou môžeme prispieť nielen k osobnejšiemu kontaktu s televíziou, ale aj k priblíženiu práce dôležitej zložky televíznej tvorby – kostýmového výtvarníctva,” vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

 

img

 

 

„Televízia je záležitosťou audiovizuálneho vnemu, pričom to vizuálno tu plní zásadnú funkciu. Sú to kostýmy, ktoré diváka prenesú do konkrétnej doby či konkrétneho priestoru. Ako diváci ich vnímame ako prirodzenú súčasť televíznych diel a často si ani neuvedomíme, koľko práce za ich vytvorením je. Keďže televízia oslávila v minulom roku veľké jubileum, rozhodli sme sa poukázať aj na túto profesionálnu zložku televízneho vysielania a venovať pozornosť kostýmom a kostýmovým výtvarníkom, ktorí stáli pri tzv. bratislavských pondelkoch. Tieto televízne inscenácie boli súčasťou pondelkového televízneho vysielania celé tri desaťročia,” dodáva Jaroslav Rezník.
 

Kurátorkou výstavy je kostýmová výtvarníčka Ľubica Jarjabková.

 

„Od začiatku vzniku filmu, kedy sa vytvorí realizačný tím počnúc režisérom, scenáristom, kameramanom a dramaturgom, sa uvažuje o obsadení kostýmového výtvarníka. Zvolené výrazové prostriedky kostýmov vychádzajú z diskusií o zámere filmu a jeho zameraní, pričom je potrebné zohľadniť mnohé faktory, ktoré vstupujú do realizačného procesu, ako je prostredie či herci,“ približuje proces vzniku filmových kostýmov Ľubica Jarjabková.

 

Najväčšie zastúpenie na výstave majú 90. roky. Kostýmy z rodinnej drámy Staroružová dáma sú dielom Zdeněka Šánského z roku 1990. Šánský sa podieľal aj na kostýmoch k dielu Plukovník Chabert z roku 1994 a zo známeho Dnes večer hrám ja s Božidarou Turzonovou v hlavnej úlohe.

 

img

 

Na kostýmovú tvorbu Ľubice Jarjabkovej si návštevníci výstavy zaspomínajú kostýmami z diel Prstene pre dámu (2000), Zlatý kolovrátok (1995) a O hlúpej žene (1996), kde spolupracovala s kostýmovou výtvarníčkou Helenou Jurikovičovou, ktorá bude na výstave prítomná aj kostýmami z rozprávky Čaro múdrosti a lásky (2000). Výrazné kostýmové zastúpenie bude mať na výstave výtvarníčka Ľudmila Várossová, a to z inscenácií Piata pečať (1990), Letiace tiene (1990), Jakubov rebrík (1994) a Z môjho denníka (1995), kde si svoju poslednú televíznu rolu zahral herec Elo Romančík. Spomedzi pánov výtvarníkov si návštevníci budú môcť pozrieť ešte tvorbu Milana Čorbu k Heloise (1994) a Petra Čaneckého k adaptácii poviedky Dvaja muži pod posteľou (1994).

 

Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ Otec, syn a vnuk Svěrákovci premiérovali nový film Betlehemské svetlo naraz v Prahe a v Bratislave

 

Výstavu v priestoroch RTVS v Mlynskej doline v Bratislave je možné navštíviť len po predchádzajúcom dohovore pre skupiny minimálne 5 návštevníkov, a to buď na mailovej adrese galeria@rtvs.sk alebo na telefónnom čísle +421 2 3250 5751. Najbližší kurátorský sprievod pripravujeme na 6. apríla 2022 o 16:00. Viac informácií o výstave nájdete na stránkach RTVS.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Felecia sefredaktorka
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies