Historické skvosty Gemera sa rozozvučia renesančnou hudbou už túto sobotu

NETKY.SK • 13 Jún 2024, 18:15 • 2 min
Historické skvosty Gemera sa rozozvučia renesančnou hudbou už túto sobotu

BANSKÁ BYSTRICA - Medzinárodný organový festival Vivat vox organi z Banskej Bystrice vyráža na cesty. So svojim programom zavíta už túto sobotu do Jelšavy a Rimavského Brezova, aby sem na Župné koncerty priniesol to najlepšie zo starej hudby.

slovakia

left justify in out

V dvoch historicky významných priestoroch na Gemeri sa so svojim exkluzívnym a premiérovým koncertom predstaví súbor pre starú hudbu Le nuove musiche.

Koncerty pre poslucháčov prinesú jedinečnú možnosť vypočuť si renesančnú hudbu na historických hudobných nástrojoch počas špeciálnych Župných koncertov, ktoré vznikli v spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) festivalu Vivat vox organi.

Koncerty Le nuove musiche, s podtitulom Cara mia cetra, sa uskutočnia už túto sobotu 15. júna. O 15:00 zaznejú v gotickom Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove a o 18:00 v Coburgovskom kaštieli v Jelšave.

V programe sa predstavia poprední rakúski hudobníci: Christian Volkmann – tenor, Maximilian Ehrhardt – harfa doppia, Pierre Pitzl – baroková gitara/viola da gamba a umelecký vedúci zo Slovenska Jakub Mitrík – chitarrone.

„Mám veľkú radosť, že sa do programu festivalu podarilo začleniť Župný koncert, nevšedný zážitok vo výnimočných priestoroch, ktoré sú historickými perlami nášho kraja. Aj v rámci oklieštených možností, spôsobených viacerými krízami a objektívnymi okolnosťami posledných rokov, ale aj necitlivými zásahmi do rozpočtov samospráv, podporujeme a realizujeme z úrovne BBSK projekty silného kultúrno-spoločenského významu,“ povedal župan Ondrej Lunter.

Koncertný program Le nuove musiche predstavuje dvoch skladateľov, ktorí zohrali významnú úlohu pri formovaní monódie. Dielo jedinečného Sigismonda d'Indiu reprezentuje severotaliansku školu. Jeho monódie patria k tomu najlepšiemu, čo bolo v tomto štýle na začiatku 17. storočia skomponované.

Druhou postavou, nemenej významnou, je Giovanni Girolamo Kapsperger, autor, ktorý bol tvorivo mimoriadne plodný. Okrem množstva iných žánrov, ako napr. madrigaly, villanelly či duchovná hudba, svoju pozornosť venoval tiež monódii. Tá reprezentuje rímsku školu, ktorá stavala na poctivej deklamácii a tradične sa v nej nachádzajú mimoriadne obľúbené passaggi.

„Kapsperger bol okrem skladateľskej činnosti veľkým inovátorom aj čo sa týka stavby a využívania novovzniknutého nástroja, ktorým bolo chitarrone. Jeho zbierka Libro primo di arie passeggiate a una voce, Roma 1612, je vôbec prvou zbierkou kde využíva 19 strunové chitarrone. Tento nástroj sme dali postaviť za týmto účelom a pokiaľ vieme, nehrá na ňom profesionálne žiadny iný hudobník,“ doplnil Matúš Kucbel, predseda občianskeho združenia VIVAT VOX ORGANI, ktoré celý festival organizuje.

Kompletný program festivalu nájdete na www.organspaniadolina.sk

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: BBSK, Foto: BBSK /
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies