Na východe Slovenska oslávia 100. výročie kráľovskej svadby

NETKY.SK • 26 August 2023, 09:30 • 2 min
Na východe Slovenska oslávia 100. výročie kráľovskej svadby

Vyšné Ružbachy-V obci staroľubovnianskeho okresu chystajú pre návštevníkov parádnu akciu

slovakia

left justify in out

Zaujímavé podujatie si pre obyvateľov Vyšných Ružbách aj pre návštevníkov pripravili v známych kúpeľoch. Oslávia tam netradičnú svadbu. 

 

V obci Vyšné Ružbachy na severnom Spiši v nedeľu 27. augusta 2023 oslávia sté výročie kráľovskej svadby. Starosta obce Peter Martinek informoval, že slávnosť v miestnych kúpeľoch je vyvrcholením série podujatí venovaných tejto významnej historickej udalosti. Program začne o 13. hodine slávnostnou svätou omšou v tamojšom kostole a bude pokračovať v Bielom dome premiérou divadelného predstavenia "V šťastí i nešťastí, v zdraví aj chorobe - Ružbašská kráľovská svadba". Jej autorom i režisérom je Peter Karpinský.

 

S programom "Ruzbaske vesele" vystúpi aj miestna folklórna skupina Ružbašan. "Nasledovať bude prezentácia tretej knihy Kataríny Chapuis Šutorovej ´Parížska kráľovská svadba´ z jej kolekcie publikácií so spoločným názvom ´Kráľovské svadby na hrade Ľubovňa´. Ružbašská rodáčka je súčasne iniciátorkou celej série týchto podujatí," dodal starosta s tým, že slávnosti sa konajú pod záštitou Slovenského veľvyslanectva vo Francúzsku a Poľského veľvyslanectva na Slovensku.

Udalosť bola sobášom európskeho významu, 12. septembra 1923 v miestnom kostole uzavreli manželstvo potomkovia z najvyšších aristokratických kruhov. Išlo o princa Reniera de Bourbon a grófky Karolíny Zamoyskej, dcéry vtedajších majiteľov hradu Ľubovňa. Udalosť podľa starostu nemala na severnom Spiši obdobu, bol to prvý sobáš medzinárodného významu, na ktorom sa zúčastnilo 14 princezien a princov a 20 grófok a grófov.

 

Zároveň boli prítomní aj vysokí cirkevní hodnostári. Na svadobnom stole nechýbalo v tom čase vzácne hrozno alebo zmrzlina vyrobená z ľadových krýh, podávalo sa tokajské víno a do tanca hrala cigánska muzika. Slávnosť ukončil bál a polnočný ohňostroj. Oslavám 100. výročia ružbašskej kráľovskej svadby bolo v tomto roku venovaných viacero podujatí, jedným z nich je aj výstava Le monde & la Ville na hrade Ľubovňa. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies