Solárne elektrárne vo vyšších polohách sú výkonnejšie ako na rovinách

NETKY.SK • 8 Január 2019, 16:26 • 2 min
Solárne elektrárne vo vyšších polohách sú výkonnejšie ako na rovinách

LAUSANNE - Solárne parky v horách sú oveľa efektívnejšie než v nížinách. O štúdii švajčiarskych vedcov z Technickej univerzity v Lausanne informoval časopis Proceedings americkej akadémie vied.

slovakia

left justify in out

Solárne parky v horách by mohli lepšie pokryť sezónne kolísavú spotrebu elektriny, po ktorej je dopyt najmä v zime. Tím okolo Annelen Kahlovej spočítal, ako ovplyvňuje nadmorská výška solárnu výrobu elektriny a rôzne naklonené solárne panely.

 

Štúdia sa síce zamerala len na Švajčiarsko, ale výsledky sa podľa expertov dajú aplikovať aj v iných podobných regiónoch. Výskum ukazuje, že pokiaľ by sa využívali vyššie nadmorské výšky, mohli by byť solárne elektrárne výrazne efektívnejšie, než sú teraz na rovinách.

 

img

 

Ak by sa solárne elektrárne dostali do vyšších polôh, ich produktivita vzrastie z troch dôvodov. Atmosféra vo väčších výškach pohlcuje menej slnečného žiarenia. Obloha je v  nich v zimnom období častejšie bezoblačná a sneh v zime odráža veľké množstvo slnečného svetla. Aby tieto faktory panely optimálne využili, musia mať sklon 65 stupňov, kým v nížinách ho potrebujú 37 stupňov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies