Na Slovensku vlani zaznamenali nové druhy vtákov

NETKY.SK • 3 Január 2017, 12:50 • 3 min
Na Slovensku vlani zaznamenali nové druhy vtákov

BRATISLAVA- Ornitológovia vlani na Slovensku zaznamenali štyri nové druhy vtákov.

slovakia

left justify in out

"V troch prípadoch išlo o druhy, ktorých domovom je najmä Ázia a ich zastihnutie súvisí s východným prúdením, ktoré nás sprevádzalo počas jesene. Ako prvý sa o slovo prihlásil bradáň žltohlavý menom Adonis," hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

Adonisa vypustili v roku 2014 vo francúzskych Alpách v rámci programu na zvýšenie populácie druhu. Od júna 2016 ho bolo možné s malými prestávkami sledovať viac ako mesiac v Tatrách. "Dôvodom pre jeho výskyt na našom území je možno jeho český pôvod – vyliahol sa v ZOO Ostrava. Dohľadaný bol na základe signálu z vysielačky, ktorými sú vybavené všetky vypúšťané jedince," priblížil Slobodník.

 

Ďalšie dva druhy do zoznamu pribudli na prelome septembra a októbra, našli sa vďaka odchytom za účelom ich označenia krúžkom. "Strnádka malá rovnako aj kolibkárik dlhochvostý sú menšími druhmi spevavcov, ktoré by sme len veľmi ťažko s istotou identifikovali pozorovaním v prírode. Domovom kolibkárika je stredná a východná Ázia, strnádka malá obýva severnú Európu aj Áziu. Oba druhy však zimujú v juhovýchodnej Ázii, takže ich výskyt je o to zaujímavejší," povedal Slobodník.

 

Zoznam vtákov Slovenska rozšírila ako posledná čajka orlia, ktorej najbližšie hniezdisko sa nachádza na pobreží Čierneho mora. "Tento druh bol pozorovaný v prvej polovici novembra pri Trnave," priblížil Slobodník. Počet zaznamenaných druhov sa tak na Slovensku rozšíril na vyše 360.

 

"Okrem toho, že niektoré druhy boli pozorované prvýkrát, venujeme veľa energie pre záchranu niektorých kriticky ohrozených druhov, aby sa nestalo, že budú u nás videné poslednýkrát," poukázala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Do tejto skupiny patrí i sokol červenonohý. Ten vlani vyviedol rekordný počet mláďat. "Päť hniezdiacich párov vyviedlo tento rok až 19 mláďat, čo je najúspešnejšie hniezdenie u nás od roku 2005," doplnila.

 

Z dôvodu ochrany vtákov pred nárazom do elektrických vedení, energetické spoločnosti začali vlani v rámci projektu LIFE Energia s umiestňovaním špeciálnych prvkov. "Je to nesmierne dôležité opatrenie. V priebehu nasledujúcich troch rokov pribudne viac ako 8000 prvkov, ktoré ochránia vyše 600 vtákov každý rok," zhrnula Deutschová.

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies