Na Slovensku testovali Sputnik V na myšiach a morčatách. Výsledky sú vyhovujúce

NETKY.SK • 16 Marec 2021, 12:07 • 2 min
Na Slovensku testovali Sputnik V na myšiach a morčatách. Výsledky sú vyhovujúce

ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY - Testy ruskej vakcíny Sputnik V na myšiach a morčatách v spoločnosti Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch dopadli s vyhovujúcim výsledkom a zvieratá testovanie prežili.

slovakia

left justify in out

Testovanie prebiehalo v dvoch komponentoch na piatich myšiach a dvoch morčatách. Informoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách.

 

img

 

„Skúška trvala sedem dní. Celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti, žiadne zviera neuhynulo. Čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom,“ skonštatoval Ryzner.

 

Možno vás bude zaujímať: Matovič vyzval Európsku liekovú agentúru, aby pracovala nonstop

 

img

 

Dodal, že zvieratá nevykazovali ani žiadne príznaky. „Nič extra pozitívne, nič negatívne. Zvieratá sa javili, ako keby im nebola aplikovaná žiadna látka,“ uviedol.

 

Súvisiaci článok: Európska lieková agentúra neodporúča núdzové použitie vakcíny Sputnik V


Spoločnosť robila testovanie pre bezpečnosť vakcíny a prípravu pre ostatné firmy. Účinnosť vakcíny testuje Virologický ústav Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

 

„Časť jedného testovania vykonáme my na zvieratách a zvyšok budú pokračovať v testovaní oni. Ide o imunizáciu myší a po 14 dňoch imunizácie sa myšiam odoberie krv, získa sa sérum a následne to sérum bude analyzovať biomedicínske centrum,“ dodal Ryzner.

 

img

V Šarišských Michaľanoch je uskladnených 200-tisíc kusov. Počas stredy má spoločnosť ohlásený formálny audit výrobcu vakcíny z Ruska, ktorý má skontrolovať skladovacie podmienky vakcíny. O následnej distribúcii rozhodne Ministerstvo zdravotníctva SR.

 

„Na distribúciu sme pripravení. Robíme ju dlhodobo, pre nás to nie je nič nové,“ podotkla členka dozornej rady spoločnosti Adriana Kamarásová.

Člen predstavenstva Imuna Pharm Karol Bačo dodal, že spoločnosť zaznamenáva zvýšený záujem o vakcínu aj očkovanie.  „V prvom rade ten záujem stále pretrváva. Na druhej strane my podávať ani aplikovať vakcíny nemôžeme, ani nebudeme,“ zdôraznil.

 

Momentálne je vo svete zhruba 13 vakcín, ktoré odsúhlasila niektorá z agentúr. Bača potvrdil, že spoločnosť zo Šarišských Michalian je pripravená uskladňovať a distribuovať aj ďalšie vakcíny. „Dnes to ale ešte nemôžeme konkretizovať,“ dodal.


Prečítajte si tiež: S ruskou vakcínou Sputnik V nemusia byť spájané len zdravotné riziká, ale aj problémy s cestovaním v rámci EÚtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies