Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, premiér uvažuje nad blackoutom

NETKY.SK • 1 Apríl 2020, 13:08 • 2 min
Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, premiér uvažuje nad blackoutom

V utorok pribudlo na Slovensku 37 prípadov ochorenia Covid-19. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády. Matovič tiež uvažuje nad možným blackoutom, ktorý by mohol znížiť mobilitu na Slovensku o 90%.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Počet nakazených na Slovensku

Celkový počet pacientov s pozitívnym výsledkom je teda aktuálne na Slovensku 400. V utorok v laboratóriách vyšetrili 877 vzoriek. Ako premiér informoval, takmer polovica z nových prípadov bola potvrdená v Bratislave. Z nových prípadov je najmladší pacient 5-ročný chlapec, najstaršia pacientka je 87-ročná pani, obaja sú z Bratislavy. "V dôchodkovom veku bola iba táto pani, všetci ostatní pacienti majú pod 60 rokov, v priemere okolo 30," uzavrel predseda vlády.

 

Čo blackout v praxi znamená?

Premiér Igor Matovič stále uvažuje pre koronakrízu nad možným blackoutom na Slovensku. Ako uviedol v stredu na tlačovej konferencii, prísnymi nariadeniami sa podarilo znížiť mobilitu na Slovensku o 70 %. Blackoutom by sa mohla znížiť o 90 %. "Všetko, čo by nebolo nevyhnuté, by sme museli vypnúť," konštatoval. Ak by sa na tom podľa premiéra spoločnosť dohodla, bolo by dobré, aby o tom bola informovaná niekoľko týždňov dopredu. Matovič však nevie povedať, kedy by blackout mohol nastať.

 

img

Vojaci vypomáhajú pred Klinikou infektológie a geografickej medicíny na Kramároch

 

Každý deň prichádzame o 70 mil. eur
"Každý deň koronavírus spôsobuje straty pre našu ekonomiku 70 mil. eur. Koľko to vydržíme?" pýta sa premiér. Ako dodal, tieto peniaze si môžeme iba požičať a niekto to bude musieť splácať. "Čím skôr urobíme dobré rozhodnutie a budeme môcť znovu začať, síce ako ohraničený ostrovček v rámci Európy, ale zdravý, tým lepšie," konštatoval. V tomto prípade by musela podľa Matoviča fungovať absolútna vojenská disciplína s jasným cieľom.

"Mojím cieľom je, aby sme sa na tom ako spoločnosť dohodli. To nie je to, že som zúfalý, môžem ísť do toho silou a pretlačiť to na vláde, ale prirodzene chcem, aby sme s ľuďmi hrali fér hru. Dostal som podporu od ľudí na boj s korupciou a vyfasoval som k tomu koronu. Je to úplne iný boj, preto si myslím, že je plne legitímne sa ľudí opýtať, či v tomto boji mám podporu," konštatoval premiér.

 

 

Výnimočný stav
Matovič tiež konštatoval, že v prípade blackoutu by sa vyhlásil výnimočný stav. Pendleri by dostali na výber, či budú žiť na Slovensku, alebo napríklad v Rakúsku. "Nemôžeme riskovať, že z krajiny, ktorá ma päťkrát viac prípadov koronavírusu, nám budú na Slovensko pendlovať ľudia," uzavrel.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies