Na Slovensku dochádza k výraznej teplotnej inverzii

NETKY.SK • 12 November 2022, 11:06 • 2 min
Na Slovensku dochádza k výraznej teplotnej inverzii

BRATISLAVA - Na Slovensku dochádza v týchto chvíľach k výraznej teplotnej inverzii. Kým vo vyšších polohách je teplejšie, v nížinách, dolinách a kotlinách je väčšinou výrazne chladnejšie.

slovakia

left justify in out

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti. "Je to spôsobené dvomi faktormi. Prvým je ten, že počas dlhej noci sa vzduch radiačne ochladzuje a keďže je ťažší ako teplý, tak steká po svahoch do nižších polôh. Druhým faktorom je prílev teplejšieho, a teda ľahšieho vzduchu vo vyšších polohách," vysvetlili meteorológovia. Relatívne teplejšie je podľa nich v nižších polohách aktuálne len na miestach, kde je oblačnosť a k radiačnému ochladzovaniu vzduchu tam nedochádza. Takých lokalít je najviac v Above a na dolnom Zemplíne. "Medzi bratislavskou Kolibou a letiskom je teraz rozdiel v teplote vzduchu až šesť či sedem stupňov. Preto, ak pôjdete do mesta, lepšie sa oblečte," poradili meteorológovia. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies