Na slovenskom trhu je trikrát viac ojazdených elektromobilov ako pred covidom

NETKY.SK • 8 Jún 2023, 12:30 • 2 min
Na slovenskom trhu je trikrát viac ojazdených elektromobilov ako pred covidom

BRATISLAVA - Ojazdených elektromobilov je na slovenskom trhu trikrát viac než pred covidom. Kým v roku 2019 ponúkol trh 661 ojazdených elektromobilov, v minulom roku ich bolo už 1809, teda takmer trojnásobok. Vyplýva to z analýzy trhu spoločnosti Aures Holdings, prevádzkovateľa sietí autocentier AAA Auto a Mototechna.

slovakia

left justify in out

Od januára tohto roku sa v inzertných ponukách objavilo už 581 ojazdených elektromobilov. Každoročne ich tak v ponuke pribudne približne 30 %. Podobná situácia je aj v segmente hybridných modelov. V predcovidovom roku 2019 ich na slovenskom trhu bolo spolu 1647, v minulom roku si už ale záujemcovia mohli vyberať zo širokej palety 3845 vozidiel s hybridným pohonom.

 

img

 

"Doba sa výrazne zmenila a batériových vozidiel začalo pribúdať. Najskôr na primárnom trhu, pričom v tomto a budúcom roku sa ich množstvo objaví aj na tom sekundárnom. Paradoxne k tomu prispela aj energetická kríza. Ľudia si vo väčšej miere začali budovať fotovoltiku na svojich domoch, aby boli menej energeticky závislí, a so solárnymi panelmi na streche im obstaranie elektromobilu alebo plug-in hybridu začína ekonomicky dávať väčší zmysel. A to aj napriek vyšším obstarávacím nákladom," povedal Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA Auto a Mototechna na Slovensku.

 

Ojazdené hybridy a batériové vozidlá ponúkané na celom slovenskom trhu sú podľa analýzy najmä autá do troch rokov veku. Pri plne elektrických modeloch, ktoré sa objavujú na slovenskom sekundárnom trhu, je stredná hodnota veku 2,7 roka, pri hybridoch je to 3,8 roka. Tomu pochopiteľne zodpovedajú aj stredné hodnoty počtu najazdených kilometrov, ktoré sú 54.000 km pri hybridoch a 35.000 km pri čisto batériových vozidlách. Cena hybridov sa podľa analýzy v tomto roku drží na mediáne (stredná hodnota) 22.645 eur, čo znamená trojpercentný nárast oproti minulému roku.

 

img

 

Plne batériové vozidlá v medziročnom porovnaní dokonca zlacneli. Medián ceny je aktuálne 34.054 eur, čo je o 1400 eur menej ako v minulom roku. "Keď vezmeme do úvahy aktuálnu mieru inflácie, potom je vidieť, že u ojazdených batériových áut nie je situácia nijako dramatická. Ostatne, aj u bežných ojazdených áut sa cenová hladina počas posledných mesiacov stabilizovala," dodal Vaněček. Najčastejšie ponúkaným čisto batériovým vozidlom v inzercii na Slovensku je podľa neho aktuálne Tesla Model 3, nasleduje Nissan Leaf a BMW i3. Pri hybridoch je to trojica Toyota Corolla, RAV4 a C-HR. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies