Korčok a Naď si vo Washingtone uctili pamiatku diplomata Štefana Osuského

NETKY.SK • 3 Február 2022, 11:41 • 2 min
Korčok a Naď si vo Washingtone uctili pamiatku diplomata Štefana Osuského

WASHINGTON - Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok si spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom pripomenuli vo Washingtone pamiatku významného slovenského diplomata Štefana Osuského. Spoločne položil kyticu na hrob Štefana Osuského (1889-1973) na washingtonskom cintoríne Oak Hill.

slovakia

left justify in out

 „Štefan Osuský je pre mňa vzorom diplomata, ktorý tvrdo, no zároveň inteligentne presadzoval záujmy svojho štátu v zahraničí," povedal Ivan Korčok. „Osuský rozumel významu vzťahov so západnými spojencami pre vznik a udržanie slobodného, nezávislého a demokratického štátu v strednej Európe, a tieto dokázal efektívne rozvíjať a využívať."

 

 

Štefan Osuský ako spoluautor Clevelandskej dohody spoluformoval americkú koncepciu povojnového usporiadania Európy a spolu s ďalšími krajanmi v USA dopomohol k naplneniu práva Slovákov a Čechov na sebaurčenie. Následne sa ako veľvyslanec v Londýne a v Paríži usiloval vybudovať mladému štátu reputáciu, ktorú zúročil v parížskych diplomatických rokovaniach. Ich výsledkom bolo vymedzenie československých hraníc Trianonskou mierovou zmluvou, ktorú podpísal s vtedajším ministrom zahraničných vecí Edvardom Benešom.

 

Ministri si pamiatku Štefana Osuského uctili počas pracovnej návštevy vo Washingtone, v rámci ktorej majú byť podpísané dohody prehlbujúce spoluprácu so Spojenými štátmi v oblastiach obrany a rozvojovej pomoci.

 

Možno vás zaujme: Ivan Korčok si v Paríži pripomenul diplomata Osuského

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies