Na Podbrezinách v Liptovskom Mikuláši vznikne prvá komunitná záhrada

NETKY.SK • 8 Apríl 2023, 19:00 • 2 min
Na Podbrezinách v Liptovskom Mikuláši vznikne prvá komunitná záhrada

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Pestovanie ovocia a zeleniny na organickej báze aj aktívny odpočinok po práci poskytne komunitná záhrada, ktorá vznikne tento rok na Podbrezinách v Liptovskom Mikuláši. Projekt robí mesto a tamojšie občianske združenie liptovských aktivistov. Radnica na záhradu vyčlenila pozemok na sídlisku povyše triediacej haly.

slovakia

left justify in out

"Zámerom je, aby sa v tomto priestore stretávali ľudia, ktorí chcú mať kontakt s prírodou a pôdou. Pri spoločných aktivitách je predpoklad vytvárania užších medziľudských a medzigeneračných vzťahov. Vzájomne si pomôžu, niečo vytvoria, odovzdajú si skúsenosti," uviedla Mária Lošonská z odboru životného prostredia radnice.

 

Pozemok je mierne svahovitý, v minulosti slúžil ako školská záhrada, no v poslednom čase nebol využívaný. Projekt komunitnej záhrady sa uskutoční v dvoch fázach. Najskôr upravia terén, vysadia sa dreviny a byliny, obstarajú pestovateľské a pracovné nástroje a zriadia kompostovisko. Okrem pozemku od mesta na túto fázu združenie aktivistov získalo financie z nadácie Ekopolis v rámci kampane Zelené oázy. Druhou fázou v budúcnosti bude výstavba prístrešku pre členov komunitnej záhrady.

 

Ako vysvetlila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková, záhrada bude rozdelená na sektory. V jednej časti bude priestor na odpočinok, komunikáciu, vzdelávanie a spoločenské aktivity. Vytvorí ho prístrešok so zelenou strechou a terasou. Vo vonkajšej časti spoločenského priestoru budú vyššie stromy, bylinky a trvalky. "Na vybudovanie prístrešku použijú stavebné materiály z druhej ruky, ktoré plánujú získať na zberných dvoroch mesta," priblížila hovorkyňa.

 

Druhý sektor pozostáva z ovocných stromov a krov, ktoré izolujú záhradu od cesty zvukovo aj opticky. Ďalší sektor zas poslúži na spoločné alebo individuálne pestovanie zeleniny v záhonoch. Celkovo v záhrade pribudne 30 ovocných stromov, 40 ovocných krov a 76 byliniek a pôvodných trvaliek. "Na zakladaní by mali spolupracovať dobrovoľníci, ale tiež žiaci a pedagógovia zo základných a stredných škôl z mesta aj z Liptovského Hrádku," podotkla Čapčíková. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies