Na ostrove Wight pri Anglicku objavili nový druh pancierového dinosaura

NETKY.SK • 16 Jún 2023, 10:00 • 2 min
Na ostrove Wight pri Anglicku objavili nový druh pancierového dinosaura

LONDÝN - Na ostrove Wight pri južnom pobreží Anglicka objavili skamenelinu doteraz neznámeho dinosaura. Patrí k rodu ankylosaurus, ktorý mal telo pokryté pancierom.

slovakia

left justify in out

Na ostrove Wight pri južnom pobreží Anglicka objavili skamenelinu doteraz neznámeho dinosaura. Patrí k rodu ankylosaurus, ktorý mal telo pokryté pancierom. TASR o tom informuje na základe správ agentúry DPA a stanice BBC.

 

Dinosaurus dostal pomenovanie Vectipelta barretti a jeho skameneliny sa nachádzali v skalách, ktoré majú 66 až 145 miliónov rokov. Ide o prvé pozostatky obrneného dinosaura objavené na tomto ostrove od roku 1865, keď výskumníci našli druh Polacanthus foxii. Oba objavy patria k rodu ankylosaurus. Stuart Pond, výskumník z Prírodopisného múzea (Natural History Museum) v Londýne, považuje objavený exemplár za významný, pretože vysvetľuje rozmanitosť ankylosaurov v období kriedy. "Prakticky 142 rokov boli všetky pozostatky ankylosaurov z ostrova Wight zaraďované k Polacanthus foxii, slávnemu dinosaurovi z tohto ostrova," povedal Pond. Experti preto budú musieť znova preskúmať doterajšie objavy.

 

img

Približni takto vyzerala kostra novoobjaveného druhu Vectipelta barretti.

 

Vectipelta barretti sa od druhu Polacanthus foxii odlišuje kosťami v oblasti krku a chrbtice, či štruktúrou panvy. Vedci zistili, že nie sú blízko príbuzné druhy, hoci oba pochádzajú z toho istého ostrova. Vectipelta barretti je podľa nich blízky príbuzný niektorých čínskych ankylosaurov. To môže potvrdzovať, že tieto dinosaury sa presunuli z Ázie do Európy na začiatku kriedy (pred 145 až 66 miliónmi rokov). Vectipelta barretti bol pomenovaný podľa profesora Paula Barretta, ktorý v Prírodopisnom múzeu pracuje už 20 rokov. Barretta táto pocta potešila, ale dodal, že akákoľvek fyzická podobnosť je čisto náhodná, píše BBC.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies