Hygienička radí ako si šetrne dezinfikovať ruky na ochranu pred koronavírusom

NETKY.SK • 6 Máj 2020, 09:38 • 2 min
Hygienička radí ako si šetrne dezinfikovať ruky na ochranu pred koronavírusom

BRATISLAVA - Pre ochranu pred novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, by všetci ľudia mali mať doma tekuté mydlo a čistiaci prostriedok na umývanie domácnosti.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

"Môžeme využiť aj rôzne prírodné čistiace prostriedky, napríklad na báze esenciálnych olejov. Nie je potrebné mydlo s dezinfekčnou prísadou ani žiadna agresívna dezinfekcia v rámci vnútorného prostredia domácnosti," hovorí Jaroslava Brňová z oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Fakultnej nemocnice Trnava.

 

Dezinfecia patrí najmä na verejné priestranstvo

Bežné upratovanie bez dezinfekcie podľa nej odstráni viac ako 90 percent škodlivín a dezinfekčné prípravky patria najmä do nemocníc a priestorov, kde sa zhromažďuje viac ľudí.

 

"Vírus SARS-CoV-2 má obal z tukov, ktorý aj mydlová voda efektívne rozpúšťa. Vírus sa potom stane zraniteľným a stráca schopnosť ďalšieho šírenia. Voľne v prostredí bez živej bunky sa vírus nedokáže množiť," vysvetľuje odborníčka.

 

Antibakteriálne gély môžu byť vhodnou alternatívou, ak nie je dostupné umývadlo, alebo ak je umývanie rúk časovo náročné, napríklad pri obsluhe zákazníkov v obchode. Antibakteriálny gél a mydlo sa nikdy nemajú kombinovať.

 

Dezinfekčné mydlo vysušuje pokožku

"Je to úplne zbytočné a škodí to pokožke rúk. Navyše aplikácia alkoholového prostriedku v podobe gélu alebo tekutiny sa na vlhkej pokožke rúk môže zriediť a stratiť deklarovaný dezinfekčný účinok," vraví Brňová.

 

img

 

Časté umývanie rúk podľa nej vysušuje pokožku a predovšetkým dezinfekčné mydlo extrémne zaťažuje pokožku rúk a môže spôsobiť až jej praskanie.

 

"Preto netreba zabudnúť aj na aplikáciu ochranného krému na ruky," pripomína Brňová.

 

Pri bežných činnostiach, napríklad pri nakupovaní, podľa epidemiologičky netreba používať jednorazové gumené rukavice, tie sú nevyhnutné najmä v presne indikovaných situáciách v zdravotníctve.

 

Rukavice jedine jednorázovo

"V každodenných činnostiach môže fungovať akurát psychologický efekt, pretože s rukavicou na ruke si na tvár budeme siahať minimálne," tvrdí.

 

"To, že máme rukavice na sebe, môže dopadnúť tak, že vlastne chránime len seba a mikroorganizmy na rukavici roznášame všade do okolia a ohrozujeme ľudí okolo nás," dodala.

 

img

 

Rukavice by sa mali používať len jednorazovo a nikdy by sa nemali dezinfikovať pre ďalšie použitie.

 

"Dezinfekcia otvára na materiáli rukavíc póry a poškodzuje ich povrch," vysvetlila odborníčka. Doplnila, že po použití treba rukavice vyvrátiť naruby a vyhodiť do odpadu. Potom je vhodné si ruky umyť alebo vydezinfikovať.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies