Na oblohe môžeme pozorovať kométu Borrelly

NETKY.SK • 11 Február 2022, 20:59 • 2 min
Na oblohe môžeme pozorovať kométu Borrelly

BRATISLAVA - Krátkoperiodická kométa Borrelly patrí do Jupiterovej rodiny komét. Objavil ju francúzsky astronóm Alphonse Louis Nicolas Borrelly v roku 1904. Jej obežná doba je 6,83 roka.

slovakia

left justify in out

Ľudia ju môžu spozorovať počas najbližších nocí približne do polnoci. Nájdu ju v súhvezdí Barana, vysoko nad juhozápadným obzorom. Na jej pozorovanie postačia aj malé ďalekohľady vrátane väčších binokulárov a triédrov. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková.

 

img

 

Najbližším bodom popri Slnku prešla 1. februára tohto roku. „Pri jasnosti ôsmej magnitúdy bude začiatkom noci v priaznivej polohe viac ako 50 stupňov nad obzorom. V marci so vzďaľovaním sa od Slnka jej jasnosť o máličko poklesne, čo bude kompenzované výškou nad obzorom až takmer 70 stupňov,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

 

Prečítajte si tiež: Tisíce ľudí hlásia problémy s Twitteromtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies