Na mladé rodiny pôjde v budúcom roku o 102 miliónov eur viac

NETKY.SK • 24 November 2010, 12:46 • 2 min
Na mladé rodiny pôjde v budúcom roku o 102 miliónov eur viac

Na mladé rodiny pôjde v budúcom roku o 102 miliónov eur viac

slovakia

left justify in out

Na mladé rodiny dá štát v budúcom roku viac o 102 miliónov eur. "Na jednu rodinu za rok je to 666 eur, za mesiac 55 eur navyše. Dôvodom je zvýšenie výdavkov na rodičovský príspevok o 84 miliónov eur a zvýšenie materskej o 18 miliónov eur," vysvetlila hovorkyňa rezortu práce Slavomíra Sélešová.
      Od nového roka by sa mala totiž predĺžiť materská dovolenka o šesť týždňov, teda namiesto aktuálnych 28 na 34 týždňov. Počas nej bude mamička poberať príspevok vo výške 60 % z jej hrubej mzdy namiesto súčasných 55 %. "Pre ilustráciu, ak bol jej hrubý príjem 850 eur, dnes má materskú približne 468 eur, od januára bude dostávať 510 eur mesačne čiže o 42 eur viac," konštatovala Sélešová.
      Od nového roka sa zvýši aj výška rodičovského príspevku zo 164,22 eura na 190,10 eura mesačne. "Zavedením jednotnej výšky rodičovského príspevku nič nestratia ani tí, ktorí momentálne poberajú 256 eur. Budú ich dostávať až dovtedy, kým ich dieťa nedosiahne vek 20 mesiacov," uviedla hovorkyňa rezortu.
      Ako upozornila, plánované zmeny sa dotknú aj tých mamičiek a otcov, ktorí aktuálne poberajú materskú alebo rodičovský príspevok. "Prípadne na ňu pôjdu ešte v priebehu tohto roka," dodala.
      Vzrastie aj príspevok na starostlivosť o dieťa, a to zo 164,22 eura na maximálne 300 eur mesačne. "Rodič dieťaťa do troch rokov, ktorý sa rozhodne ísť do práce, si bude môcť vybrať – buď si ponechá popri zárobku rodičovský príspevok, alebo sa ho vzdá a požiada o uvedený príspevok," uviedla Sélešová. Príspevok je hradený z Európskeho sociálneho fondu.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies