V USA otestujú najväčšie lietadlo na svete s elektrickým pohonom

NETKY.SK • 28 Máj 2020, 15:11 • 2 min
V USA otestujú najväčšie lietadlo na svete s elektrickým pohonom

BRATISLAVA - V americkom Washingtone plánujú vo štvrtok po prvý raz otestovať najväčšie lietadlo na svete s elektrickým pohonom. Cessna Caravan by malo pobudnúť vo vzduchu 20 až 30 minút.

slovakia

left justify in out

Stroj uvezie deviatich cestujúcich, ale pilot vykoná test sám. Plánuje dosiahnuť rýchlosť 183 kilometrov za hodinu.

 

Výrobca motorov MagniX dúfa, že lietadlo začnú od konca roka 2021 využívať na komerčné účely s dojazdom do 160 kilometrov.

Na výrobe elektrických lietadiel pracujú mnohé firmy, no čaká ich ešte náročný cieľ, a to redukovať hmotnosť batérií na to, aby veľké lietadlá mohli lietať na dlhé vzdialenosti len vďaka elektrine.

 

 

V decembri už otestovali na krátku vzdialenosť menšie lietadlo, ktoré malo motor od MagniX. V júni 2019 otestovala spoločnosť Ampaire v Kalifornii lietadlo poháňané hybridným motorom na elektrinu a fosílne palivá.

Výkonný riaditeľ MagniX Roei Ganzarski vyhlásil, že súčasné lietadlá sú nákladné na prevádzku a znečisťujú životné prostredie.

 

 

Dodal, že cena za hodinovú prevádzku elektrického lietadla bude o 40 až 70 percent nižšia. Ganzarski verí, že do 15 rokov budú všetky lety do 1600 kilometrov sprostredkúvať stroje na elektrický pohon. Dôležité je však zabezpečiť čo najvhodnejšie batérie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies