Múzeum v Nových Zámkoch predstaví vývin svadobnej módy v minulom storočí

NETKY.SK • 27 Marec 2023, 18:00 • 2 min
Múzeum v Nových Zámkoch predstaví vývin svadobnej módy v minulom storočí

NOVÉ ZÁMKY - Vývin svadobnej módy 20. až 90. rokov 20. storočia predstavuje výstava Príbeh nevesty v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch. Majiteľka zbierky svadobných šiat Jana Mládek Rajniaková ponúka reflexie svadobnej módy v bývalom Československu a jej pretavenie do československej podoby a vtedajšieho textilného priemyslu, ktorý limitoval možnosti budúcich neviest. Výstava potrvá od 28. marca do 11. mája, informovala Mária Škrabáková z múzea.

slovakia

left justify in out

Vystavené budú svadobné šaty, pánske obleky, doplnky ako závoje, kravaty, rukavičky, topánky. Návštevníci si môžu pozrieť aj svadobné fotografie, doplnené o príbehy, ktoré zaznamenávajú osobné výpovede pôvodných majiteliek šiat. "Šaty bez príbehu, bez poznania ich nositeľky, bez rozhovoru s ňou, nemajú pre mňa hodnotu," povedala Mládek Rajniaková, ktorej zbierka svadobných šiat zahŕňa vyše 250 kusov.

 

Na výstave budú prezentované aj šaty ušité krátko po vojne z padáka. Týchto šiat sa zachovalo veľmi málo nielen v prostredí Slovenska, ale v celosvetovom kontexte. Zaujímavé sú aj šaty z blízkeho okolia Nových Zámkov, predovšetkým šaty, ktoré si v roku 1959 nechala podľa časopisu Burda ušiť budúca nevesta priamo v novozámockom salóne. Vystavené budú aj najstaršie svadobné šaty zo zbierky Mládek Rajniakovej, ručne vyšívané šaty z roku 1928. Šaty štýlovo vychádzajú z tradičného ľudového odevu podtatranskej obce Štrba, kde sa v tom čase ešte aktívne nosil ľudový odev charakteristický plisovanými dlhými sukňami.

 

Výstavu dopĺňajú odborné texty opisujúce vývin svadobného odievania, svadobných oznámení a svadobnej fotografie. Jana Mládek Rajniaková je vyštudovaná etnologička a zbieraniu svadobných šiat a s nimi spojených príbehov sa zaoberá od roku 2012. Väčšinu šiat dostala darom od kamarátok a známych, ktorých oslovila. Dnes ju už ľudia sami vyhľadávajú, aby jej zverili svadobné šaty. Svoju zbierku zverejňuje prostredníctvom sociálnych sietí, médií a výstav.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies