Musíme sa zbaviť závislosti od plynu z Ruska, vyhlásila prezidentka

NETKY.SK • 27 Apríl 2022, 17:49 • 2 min
Musíme sa zbaviť závislosti od plynu z Ruska, vyhlásila prezidentka

KOŠICE – Je potrebné zbaviť sa závislosti od plynu z Ruska v čase, ktorý je realistický a únosný. Po spoločnom stredajšom rokovaní s prezidentom Nemecka Frankom-Walterom Steinmeierom v Košiciach to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová s tým, že akýkoľvek razantný krok zo strany Ruska by Slovensku spôsobil problém.

slovakia

left justify in out

Prezidentka pripomenula, že SR je závislá od ruského plynu, no vypnutie jeho dodávky podľa nej Slovensku nehrozí. „Ale, ako sa ukazuje, Rusko je nepredvídateľný partner,“ povedala s tým, že je potrebné pripraviť sa na každý scenár. Podľa jej slov sa aktuálne napĺňajú naše zásobníky. „Snažíme sa diverzifikovať naše zdroje, pokiaľ ide napríklad o nákup LNG,“ dodala prezidentka. Vykurovanie domácností je podľa slovenskej hlavy štátu zabezpečené aj na ďalšie sezóny.

 

Za kľúčové považuje prezidentka dodržiavať zmluvné podmienky zo strany SR. Slovensko označila za zodpovedného zmluvného partnera, ktorý dodržiava zmluvu a platí včas, v tom chce aj pokračovať. Čaputová tiež pripomenula, že v zmluve je dohodnutá platba v eurách. „Na tom zatiaľ zotrváva aj slovenská pozícia tak, ako aj pozícia všetkých štátov Európskej únie.“ Tvrdí, že je potrebné spolupracovať v jednotnom postupe so všetkými krajinami EÚ a zabezpečiť svoju budúcnosť z hľadiska energetických zdrojov nezávisle od Ruska.

 

img

 

„Nechceme byť naďalej závislí od ruského uhlia, ropy a plynu. Na tom treba čo najskôr pracovať,“ dodal nemecký prezident. Zastavenie dodávok ruského zemného plynu do Poľska a Bulharska označil za porušenie pravidiel. „Je to vlastne vydieranie, nemôžeme to prijať,“ uviedol s tým, že za suroviny z Ruska bude Nemecko naďalej platiť v eurách.

 

Možno vás zaujme: Nemám obavu, že by zo dňa na deň prestal tiecť plyn na Slovensko, uviedol Sulíktwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies