Mrazivé slová! Súdna psychiatrička zhodnotila masového vraha Breivika

NETKY.SK • 20 Január 2022, 07:33 • 2 min
Mrazivé slová! Súdna psychiatrička zhodnotila masového vraha Breivika

OSLO - Andersa Breivika odsúdili v roku 2012 na 21 rokov za mrežami. Tento verdikt môžu predlžovať dovtedy, kým budú považovať zločinca za hrozbu pre spoločnosť. Samotný terorista trvá na tom, že sa dištancuje od násilia a chce, aby ho podmienečne prepustili po odpykaní si súdom nariadených minimálne 10 rokov.

slovakia

left justify in out

Súdom priradená psychiatrička v stredu vyhlásila, že nórsky terorista je rovnako nebezpečný ako v roku 2011, keď zavraždil 77 ľudí. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AFP.

 

img

Randi Rosenqvistová 

 

„Riziko možných budúcich násilných činov sa nezmenilo od rokov 2012-2013, keď som robila svoje prvé hodnotenia,“ povedala psychiatrička Randi Rosenqvistová pri príležitosti Breivikovho podmienečného prepustenia, pričom dodala, že riziko je vysoké. „Stále trpí vysokým stupňom asociálnych, teatrálnych a narcistických porúch. Zároveň uňho absolútne chýba empatia,“ uviedla na súde v juhonórskom regióne Telemark.

 

Prečítajte si tiež: Súd rozhodne o podmienečnom prepustení masového vraha Breivika

 

Odborníčka sa vyjadrila v druhý deň pojednávaní, ktoré sa z bezpečnostných dôvodov konajú v telocvični väznice v meste Skien, kde Breivika väznia od roku 2011. Svedectvo Rosenqvistovej, jedinej psychiatričky povolanej na pojednávanie o podmienečnom prepustení Breivika, považujú za kľúčové pri určovaní, či teroristu podmienečne prepustia. Väčšina expertov to považuje za veľmi nepravdepodobné.

 

img

 

Rosenqvistová ďalej vyhlásila, že Breivik by mal v prípade prepustenia veľmi malú šancu na fungovanie v spoločnosti. „Nenaplnil by svoje očakávania veľkosti. Prepadol by sa cez trhliny v nórskej spoločnosti, a to by mohlo spustiť nové plány na agresiu,“ povedala nórska psychiatrička.

 

Breivik odpálil 22. júla 2011 pred úradom nórskeho premiéra v Osle dodávku naplnenú výbušninami a pripravil tak o život 8 ľudí. Následne sa presunul na ostrov Utöya neďaleko hlavného mesta, kde zastrelil 69 členov mládežníckeho tábora Strany práce Odsúdili ho v roku 2012 a o podmienečné prepustenie mohol požiadať po prvý raz po 10 rokoch. Táto minimálna lehota uplynula vlani 5. júna. Jeho zotrvanie vo väzbe však žiada i prokuratúra.

 

Možno vás zaujme: Z vraždy írskej učiteľky obvinili Slováka

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies