Ukrajina trpí najväčšími záplavami za posledných 50 rokov, EÚ jej podala pomocnú ruku

NETKY.SK • 29 Jún 2020, 16:01 • 2 min
Ukrajina trpí najväčšími záplavami za posledných 50 rokov, EÚ jej podala pomocnú ruku

BRUSEL - Európska únia vyšla v ústrety ukrajinským orgánom, ktoré po sérii intenzívnych dažďov a záplav na Ukrajine aktivovali mechanizmus civilnej ochrany EÚ. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK).

slovakia

left justify in out

Aj straty na životoch 

Komisia pripomenula, že v priebehu minulého týždňa intenzívne dažde spôsobili najväčšie záplavy na juhozápade Ukrajiny za posledných 50 rokov, pričom došlo aj k niekoľkým stratám na životoch a poškodeniu stoviek domácností.

 

 

Na výzvu ukrajinských orgánov o pomoc okamžite zareagovalo Švédsko a ponúklo Ukrajincom 1,2 kilometra protipovodňových zábran, 250 hadíc na odčerpávanie vody a technických expertov. Okrem pomoci zo Švédska Európska komisia poskytuje mapovacie služby v postihnutých oblastiach prostredníctvom satelitného systému EÚ Copernicus.

 

Pomoc podľa vysloveného záväzku 

 

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič pripomenul, že hoci kapacity civilnej ochrany EÚ boli v posledných mesiacoch pod mimoriadnym tlakom, EÚ dodržiava svoj záväzok pomáhať iným krajinám v prípade živelných a klimatických pohrôm. EÚ je podľa neho pripravená poskytnúť ďalšiu pomoc pre postihnuté oblasti a pre záchranárov pracujúcich v tejto oblasti.

 

img

 

Koordinačné centrum EÚ pre núdzové reakcie je v neustálom kontakte s ukrajinskými orgánmi s cieľom dôkladne monitorovať situáciu a v prípade nových požiadaviek presmeruje ďalšiu pomoc EÚ tam, kde bude najviac potrebná.

 

Spolupráca pri živelnej pohrome 

Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany uľahčuje spoluprácu pri reakcii na prírodné katastrofy medzi 34 európskymi štátmi: 27 členských štátov EÚ, Čierna Hora, Island, Nórsko, Severné Macedónsko, Spojené kráľovstvo, Srbsko a Turecko. Tieto zúčastnené štáty zhromažďujú zdroje, ktoré môžu byť k dispozícii aj iným krajinám postihnutým vyčíňaním prírodných živlov kdekoľvek na svete. EK riadi tento mechanizmus prostredníctvom koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie (ERCC).

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies