Motoristi jazdia po novej prešovskej R4 zodpovedne, pomáha líniové riadenie dopravy

NETKY.SK • 28 September 2023, 17:30 • 4 min
Motoristi jazdia po novej prešovskej R4 zodpovedne, pomáha líniové riadenie dopravy

PREŠOV - Motoristi brázdia novú prešovskú R4 veľmi zodpovedne a disciplinovane. Počas prvých dní prevádzkovania novootvoreného úseku R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa neeviduje Národná diaľničná spoločnosť žiadnu nehodu ani zmätok vodičov. Nový úsek je po celej svojej dĺžke vybavený líniovým riadením, pričom NDS má už overené, že aj tento faktor pomáha znižovať nehodovosť.

slovakia

left justify in out

NDS však dáva do pozornosti, že v prípade núdze je tu pre motoristov k dispozícii Diaľničná patrola, na ktorú sa môžu smelo obrátiť 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Takisto upozorňuje, že nový úsek je spoplatnený, čiže na prejazd si treba zakúpiť elektronickú diaľničnú známku.

 

Nová prešovská R4 je unikátom nielen vďaka takmer 1,2 km dlhému tunelu, ale aj pre nové križovatky, na ktoré si, prirodzene, musia motoristi zvyknúť. Na úseku a ani v tuneli Bikoš zatiaľ nedošlo k žiadnej kolíznej ani zmätočnej dopravnej situácii, motoristi jazdia veľmi ohľaduplne a bezpečne.

 

Pomáha líniové riadenie dopravy

 

Bezpečnosť je pre Národnú diaľničnú spoločnosť na prvom mieste, preto v kritických úsekoch už automaticky počítame s moderným smart riadením dopravy. Bolo to tak aj pri úseku R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa, ktorý je celý vybavený inteligentnými tabuľami. Pokiaľ by v tuneli Bikoš došlo k nejakému incidentu, inteligentné riadenie dopravy upozorní motoristu ešte ďaleko pred tunelom, a to znížením maximálne povolenej rýchlosti alebo inou signalizáciou. "Máme overené, že na bratislavských diaľniciach takýto spôsob riadenia dopravy znížil nehodovosť zhruba o 14%," udáva Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

V prípade núdze je tu Diaľničná patrola

 

Diaľničná patrola je bezplatnou službou Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá funguje od roku 2015. Jej hlavným cieľom je zvýšenie bezpečnosti na cestách v našej správe. Ak sa ocitnete v núdzi, Diaľničnú patrolu si môžete privolať jednoducho – buď cez mobilnú aplikáciu Pomoc na diaľnici alebo telefonicky na bezplatnom telefónnom čísle 0800 100 007. Hliadky Diaľničnej patroly sa nachádzajú na všetkých strediskách správy a údržby (Malacky, Bratislava, Trnava, Trenčín, Martin, Liptovský Mikuláš, Mengusovce, Beharovce, Prešov, Galanta, Nová Baňa, Zvolen, Košice, Považská Bystrica a Čadca). Jedna posádka Diaľničnej patroly pozostáva z dvoch ľudí. Patroláci sa striedajú v 12-hodinových zmenách, služba Diaľničnej patroly je preto k dispozícii 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Najčastejšie pomáha vytvorením bezpečného zákrytu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: NDS / Eva Žgravčáková Foto: TOPSPEED.sk
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies