Brusel tvrdí, že prevrat v Nigeri neohrozí dodávky uránu do EÚ

NETKY.SK • 1 August 2023, 16:15 • 2 min
Brusel tvrdí, že prevrat v Nigeri neohrozí dodávky uránu do EÚ

BRUSEL - Vojenský prevrat v africkom štáte Niger, ktorý je významným producentom uránu, nepredstavuje problém pre dodávky jadrového paliva pre Európsku úniu, uviedol v utorok hovorca EÚ Adalbert Jahnz.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

"Energetické podniky EÚ majú dostatočné zásoby prírodného uránu na zmiernenie akýchkoľvek krátkodobých rizík v oblasti dodávok a v strednodobom a dlhodobom horizonte je na svetovom trhu dostatok ložísk na pokrytie potrieb EÚ," objasnil Jahnz.

Agentúra AFP, ktorá o jeho vyhlásení informovala, objasnila, že bývalá francúzska kolónia Niger má jedny z najväčších svetových ložísk uránu, ktorý je kľúčovou zložkou pre fungovanie jadrového priemyslu.

Francúzska spoločnosť Orano, predtým známa ako Areva, je už desaťročia významným hráčom v tejto západoafrickej krajine a prevádzkuje v nej veľkú uránovú baňu. So svojím 25-percetným podielom bol Niger v roku 2022 druhým najväčším dodávateľom prírodného uránu do EÚ - po Kazachstane, uviedla agentúra EÚ Euratom. Dodávky uránu z Kazachstanu, Nigeru a Kanady predstavujú 74 percent z celkového objemu dodávok prírodného uránu do EÚ. Podľa bilancie za rok 2021 bol podiel Nigeru na celosvetovej produkcii prírodného uránu nižší ako päť percent, uviedla EÚ.

 

EÚ ostro odsúdila zosadenie demokraticky zvoleného nigerského prezidenta Mohameda Bazouma, ku ktorému došlo 26. júla. Francúzsko - vzhľadom na silné protifrancúzske nálady v Nigeri - v utorok oznámilo, že sa chystá evakuovať odtiaľ svojich občanov. Bazoumovo zvolenie do funkcie pred vyše dvomi rokmi bolo prvým nenásilným odovzdaním moci v Nigeri od získania nezávislosti. Bazouma však 26. júla 2023 zosadila elitná prezidentská garda.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR Foto: Free Press Kashmir
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies