AKTUALIZOVANÉ Mogheriniová požaduje implementáciu odporúčaní na stabilizáciu v Jakchainskom štáte

NETKY.SK • 20 November 2017, 12:09 • 2 min
AKTUALIZOVANÉ Mogheriniová požaduje implementáciu odporúčaní na stabilizáciu v Jakchainskom štáte

NEPJITO - Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová vyzvala mjanmarskú líderku Aun Schan Su Ťij, aby zaviedla do praxe odporúčania expertnej komisie určené na zaistenie stability v Jakchainskom štáte.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom v pondelok agentúra AP. Podľa Mogheriniovej ešte odporúčania zďaleka neboli zavedené do praxe v plnom rozsahu. Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov.

 

Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám. Od konca augusta pred nimi do susedného Bangladéša ušlo podľa odhadov 617.000 Rohingov. Mogheriniová vyhlásila, že Európska únia považuje zastavenie násilia za nevyhnutnosť, rovnako ako sprístupnenie humanitárnej pomoci a bezpečnú repatriáciu utečencov.

 

Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij dnes vyhlásila, že svet zažíva nestabilitu a čaká ho konflikt čiastočne aj preto, že ilegálna migrácia šíri terorizmus. Politička to uviedla v prejave práve v období, keď jej krajinu obviňujú z násilného vyháňania státisícov nechcených moslimských Rohingov, píše agentúra AP.

 

Su Ťij sa priamo nezmienila o hromadnom odchode Rohingov z Mjanmarska, keď v prejave v mjanmarskom hlavnom meste Nepjito vítala európskych a ázijských ministrov zahraničných vecí. Avšak jej príhovor vyjadroval názory mnohých obyvateľov Mjanmarska, ktorí vnímajú menšinu etnických Rohingov ako ilegálnych prisťahovalcov z Bangladéša a obviňujú ich z teroristických činov.

 

Líderka uviedla, že konflikty po celom svete zapríčinili vznik nových hrozieb a mimoriadnych závažných udalostí - v tejto súvislosti poukázala na to, že ilegálne prisťahovalectvo šíri "terorizmus, násilný extrémizmus a sociálny nesúlad a dokonca prináša aj hrozbu jadrovej vojny".
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies