MMF: Nízke ceny ropy podporia globálnu ekonomiku

NETKY.SK • 23 December 2014, 14:16 • 2 min
MMF: Nízke ceny ropy podporia globálnu ekonomiku

WASHINGTON - Pokles cien ropy podporí v roku 2015 rast globálnej ekonomiky, myslia si ekonómovia Medzinárodného menového fondu (MMF). Informovala o tom agentúra RTTNews.

slovakia

left justify in out

Nízke ceny čierneho zlata by mohli zvýšiť rast globálnej ekonomiky o 0,3 % až 0,7 %. MMF v októbri skresal odhad rastu na 3?8 %.
     

Zlacnenie ropy vedie k zhodnocovaniu mien štátov dovážajúcich komoditu. Reakcia vlád na pád cien čierneho zlata závisí od toho, či je to krajina dovážajúca alebo vyvážajúca ropu, uviedli hlavný ekonóm MMF Olivier Blanchard a šéf expertov fondu v oblasti komodít Rabah Arezki.
     

India mohla nedávno znížiť svoje subvencie dieselu. Tento krok nevyvolal protesty, pretože diesel nezdražel. Čína sa môže v reakcii na pokles cien ropy rozhodnúť sprísniť menovú a fiškálnu politiku. Exportérom ropy naopak klesli príjmy a ich rozpočty a externé bilancie budú pod tlakom.
     

V prípade Číny by nízke ceny ropy mohli zrýchliť aj rast v porovnaní so základnou projekciou fondu v roku 2015 o 0,4 % až 0,7 % a v roku 2016 o 0,5 % až 0,9 %. V prípade USA by rast mohol byť na budúci rok vyšší o 0,2 % až 0,5 % a v roku 2016 o 0,3 % až 0,6 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies